Potresna svjedočenja o dječijem prosjačenju u BiH: Nikada nisu koristili ni pribor za jelo, spavali u krevetu, držali olovku

/

Posljednjih godina u BiH, od 70 posto žrtava trgovine ljudima su djeca, pokazala je statistika. Tuzlanski kanton se uhvatio u koštac sa ovim problemom, a korak dalje želi ići kroz izmjenu zakona na način da se kazne i oni koji podržavaju prosjačenje.

Koordinacioni tim za borbu protiv trgovine ljudima TK kojeg čini policija, institucije i nevladine organizacije u prosjačenju zatiče zapuštenu djecu kojoj su uskraćena osnovna prava.

“Nisu imali prilike do sada da koriste toalet, pribor za jelo, nisu imali prilike spavati na krevetu. Zatim, bilo je neophodno liječiti njihove povrede, deformitete, higijensku i zdravstvenu zapuštenost, nepismenost. Imali smo slučaj da djeca prvi put drže olovku u ruci, a imali su osam, devet, deset i više godine”, saopštio je Memhedalija Fišeković iz MUP-a Tuzlanskog kantona.

“Imali smo lica koja su pravno nevidljiva. Imali smo djecu koja nisu bila upisana u matične knjige rođenih, nisu imali zdravstveno osiguranje, nisu pohađala redovni školski sistem”, Centra za socijalni rad Tuzla.

U BiH prose čitave porodice, pokazuje primjer iz Kladnja. Na ulici je zatečena šesteročlana porodica koja nije imala osnovne uslove za život.

“Centar za socijalni rad Kladanj raspolaže stambenim jedinicima, a koje su dodijeljene od strane Općinskog vijeća Kladanj, mi smo se odlučili da porodicu smjestimo u jednu od stambenih jedinica i to smo i uradili”, naglasila je Razija Hodžić iz Centra za socijalni rad Kladanj.

Mobilni identifikacijski tim za borbu protiv prosjačenja i trgovinu ljudima Tuzla prošle godine je zatekao 161 osobu u prosjačenju, od toga 28 djece, a osmero je smješteno u prihvatilište.

“Moram reći i naglasiti da se radi o djeci koja su bila sa roditeljima i nije ih bilo moguće izuzeti u tom trenutku sa ulice. Policija je identifikovala te osobe i protiv njih smo podnijeli krivične prijave”, pojasnio je Nedeljko Jurkić, Centar za socijalni rad Tuzla.

Slučajevi prosjačenja se evidentiraju kroz prekršaj, kroz krivično djelo zapuštanje djeteta i maloljetnika i kroz trgovinu ljudima na kojoj mnogi pokušavaju zaraditi.

“Uprava policije MUP-a TK je tokom proteklih godina razvila kadrovske i organizacijske kapacitete te je sa Tužilaštvom TK uspješno u nekoliko slučajeva trgovine ljudima gdje su počinioci kažnjeni pravosnažno i nepravosnažno na visoke kazne zatvora od pet do 22 godine”, saopšteno je.

Prosjačenje odraslih je u ekspanziji u BiH, a prkršajne kazne nisu efikasne jer oni koji prose nemaju novca da plate. Sa druge strane, oni koji daju novac, ne mogu biti kažnjeni. Ali u u TK bi se to moglo promijeniti jer koordionacioni tim pokreće inicijativu za izmjene i dopune Zakona o javnom redu i miru, izvještava N1 BiH.

spot_img

Povezani postovi

Elektroprivreda BiH dobila zeleno svjetlo za izgradnju hidroelektrane na rijeci Bosni

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine dobila je odobrenje za izgradnju...

Privremeni UO KCUS-a od Vlade FBiH traži saglasnost za imenovanje generalnog direktora

Privremeni Upravni odbor KCUS-a razmatrao je i javna okupljanja...

Neizvjesna terapija za djecu s cističnom fibrozom zbog budžeta FBiH

Nakon prošlogodišnje herojske borbe Udruženja i roditelja, djeca oboljela...

Još jedan težak udes jutros: Vozilo završilo na krovu, vozač prevezen u bolnicu

Rano jutros, 23. novembra, u Mostaru je došlo do...