Trenutno je najgore stanje na sjeverozapadu zemlje, u Unsko-sanskoj županiji. Kiša će i dalje nastaviti padati pa se očekuje daljnji rast vodostaja.
U međuvremenu, za obranu od poplava se priprema i Srbija, koju također očekuju obilne padaline i koja je u stanje pripravnosti za obranu od poplava stavila nadležne službe – od civilne zaštite do policije i vojske.
U dijelovima Unsko-sanske županije proglašeno izvanredno stanje
Kako javlja portal Radiosarajevo.ba, u Sanskom Mostu je proglašeno stanje prirodne nepogode nakon što su se iz korita izlile rijeke Bliha i Zdena.
“Sana se još uvijek nije izlila, ali očekujemo da bi se to moglo dogoditi. Bliha, Zdena i razni potoci su se izlili. Ne možemo reći hoće li biti gore nego 2014. godine, bojim se da to nitko ne zna trenutno”, rekli su iz Civilne zaštite Sanski Most.
Stanje prirodne nepogode proglašeno je danas na sjednici stožera Civilne zaštite. Vlasti su se na to odlučile zbog prognoze Federalnog štaba Civilne zaštite i Hidrometeorološkog zavoda FBiH da bi zbog obilnih kiša vodostaj Sane i pritoka mogao rasti do nevjerojatnih 570 centimetara, što je pola metra više u odnosu na vodostaj iz 2014. godine.
Škole od sutra ne rade, a odmah je započela izgradnja obrambenih nasipa u tom gradu.
Obilne padaline pogodile su i Bosansku Krupu, koja je u istoj županiji. Ondje naglo rastu vodostaji Une i Kršnice. Došlo je do izlijevanja rijeka, ali i klizišta.
Vodostaj je porastao za metar u roku od 24 sata. Ta rijeka se izlila na nekoliko mjesta i poplavila nekoliko kuća i obiteljskih gospodarstava, zbog čega je i proglašeno izvanredno stanje.
Vodostaj Une u Bosanskoj Krupi jučer u 12.00 sati je bio 81 cm i od tada je u naglom porastu. Jutros u 8 sati iznosio je 193 cm, u 16 sati bio je 238 cm, a obrana od poplava počinje na 290 cm, javlja Radiosarajevo.
Problemi s bujicama, klizištima i izlijevanjem rijeka
Situacija u Banjaluci je za sada pod kontrolom, nema poplavljenih kuća, probleme izazivaju podzemne vode i bujice.
Zabilježeno je i nekoliko klizišta.
“Svi veći vodotokovi na području Banje Luke su pod kontrolom, uključujući i Vrbas, a iz akumulacije hidroelektrane (HE) Bočac planski se ispušta voda kako bi jezero moglo primiti povećan priljev vode uslijed obilnih padalina”, potvrđeno je za Buku.
Klix navosi kako je zbog obilnih padalina došlo do većih poplava u Bihaću, Prijedoru i Bosanskom Šamcu. Na magistralnoj cesti M-17 koja spaja Zenicu i Žepče, izlile su se oborinske vode s obližnje planine i cesta je poplavljena.
Radiosarajevo.ba javlja da se uporeno prometuje u cijeloj BiH, posebno na zapadu i sjeverozapadu zemlje. Ima poplavljenih cesta, odrona i klizišta.