Vlada RS ispunila samo dva od 458 predizbornih obećanja

/

U prvoj godini aktuelnog mandata, partije koje su formirale vladajuću koaliciju u Republici Srpskoj (SNSD, DNS i SP) ispunile su samo dva, od ukupno 458 obećanja koje su dale u svojim izbornim programima.

Prema istraživanju “Istinomjera”, do danas, Vlada RS je započela rad na tek 105 od 458 obećanja, značajniji progres bilježi u ispunjavanju samo 19 obećanja, dok su najbrojnija ona u kojima nije bilo nakakvog napretka i ima ih 317. 

Pojedinačno, najlošiji rezultat u ispunjavanju svojih obećanja ostvario je DNS, koji ima tek 2 odsto obećanja sa velikom vjerovatnoćom ispunjenosti do kraja mandata, a čak 83 odsto obećanja kod kojih je ta vjerovatnoća slaba. SNSD i SPRS su ostvarile sličan rezultat, te obje partije imaju oko 7% obećanja sa velikom i 60% obećanja sa malom vjerovatnoćom za ispunjenost do kraja mandata. Od ove tri parije, najviše je građane obećanima, koja ne može ispuniti, pokušavao da pridobije DNS koji je dao 276 obećanja, slijedi ga SNSD sa 130, te na kraju SP sa 52 obećanja.

Damir Dajanović, istraživač „Istinomjera“ navodi da većina obećanja najvjerovatnije neće biti ispunjena do kraja ovog mandata.
„To govori o načinu na koji partije, ne samo u RS, već i cijeloj BiH, pišu programe koji predstavljaju više odraz njihovih želja i maštanja nego konkretnte stvari koje su zaista ispunjive u nekom relativno kratkom roku koliko su četiri godine“, poručio je Dajanović.

Vladajuće partije najviše su obećanja dale u oblasti poljoprivrede čak 99, od čega je najviše obećanja SNSD-a, 71. U ovoj oblasti 46 obećanja je ocijenjeno kao započeto, dok na više od pola nije učinjeno baš ništa, a stari problemi sa neblagovremenom isplatom podsticaja, prisutni i u prethodnim mandatima, u prvoj godini aktuelnog mandata ne samo da su nastavljeni, nego i pogoršani.

Još jedna od oblasti koja je podložna za davanje obećanja bila je socijalna politika, gdje je od 92 obećanja, čak 90 neispunjenih. Zanimljivo je da je SNSD imao samo dva obećanja iz oblasti obrazovanja, oba vrlo nekonkretna. Sa druge strane, DNS je u ovoj oblasti dao 21 obećanje, od kojih je dobar dio prepisan iz izbornog programa SNSD-a za mandat 2010. – 2014., poput obećanja o ravnomjernom razvoju univerziteta u Banja Luci i Istočnom Sarajevu, obećanja vezanih za predškolsko obrazovanje i sl.

Na ovu zanimljivost se osvrnula i Tijana Cvjetičanin, istraživačica “Istinomjera” koja je navela da partije koje pišu programe na osnovu strategija i akcionih planova bolje prolaze i imaju bolje rezultate od onih sa grandioznim obećanjima. 

„Mi ponovo imamo slučaj prepisivanja obećanja kod partija na vlasti u RS. Prošli mandat smo imali SP RS koji je u potpunosti prepisao program od crnogorske Socijalističke partije, u kome su bili sadržani zakoni kojih nema u RS i BiH, pa čak i institucije koje ovdje ne postoje, što je skandalozno, jer su predstavili program koji je neprovodiv. Ovog puta smo imali, da tako kažem blaži oblik prepisivanja, a to je slučaj DNS-ovih obećanja u oblasti obrazovanja koja su od riječi do riječi prepisana iz SNSD-ovog programa iz prošlog mandata. To je zanimljivo jer vidite da se nisu ispunila obećanja koja je SNSD dao, a onda vidite da je druga partija u koaliciji jednostavno preuzela i stavila u svoj program, tako da je među partijama u Vladi RS postao kuriozitet prepisivanje obećanja“, rekla je Cvjetičanin i potvrdila da nema nekih velikih razlika u progresu u odnosu na onaj koji je zabilježen u prvoj godini prošlog mandata Vlade RS.

„ Tu ponovo dominiraju obećanja na kojima nije započet rad i koja imaju veliku vjerovatnoću neispunjenja. Iiz našeg iskustva vrlo malo toga se i promjeni i čak tendencija je veća da se zaustavi rad i na onim obećanjima koja su započeta. Da li će tako biti i u ovom mandatu, vidjećemo. DNS je najlošija partija što se tiče ispunjenosti dok između SP i SNSD nema velike razlike, što nije bilo u prethodnim mandatima slučaj gdje je SNSD imao mnogo više ispunjenih obećanja. To je slučaj prije svega jer je SNSD ovaj put bio mnogo manje fokusiran na konkretne probleme, na ekonomiju, a većinom je program bio pamflet ili proglas i zbog toga imamo ovu situaciju“, navela je Cvjetičanin.

Ni u oblasti pravne države nije zabilježen značajniji napredak, te je od 36 obećanja započet rad na tek 5, dok je jedno prekršeno. 

U oblasti državnog uređenja, od ukupno 58 obećanja, samo jedno je dobilo ocjenu “u progresu”, dok je 13 obećanja (svih 13 iz DNS-ovog izbornog programa) o poboljšanju položaja i ovlasti lokalnih samouprava ocijenjeno započetim, a na 43 obećanja nije zabilježen nikakav rad.

Nisu se u Vlasi mnogo pretrnuli ni kada je zdravstvo u pitanju, te je započet rad na samo 2 od 14 ukupno datih obećanja. 

U oblasti ekonomije, najviše aktivnosti Vlada RS je zabilježila u podoblastima poslovne klime u kojoj je dato 50 obećanja. Od ovog broja obećanja 14 je ocjenjeno kao započeto, 1 obećanje je dobilo ocjenu u progresu, dok je njih 35 ocjenjeno kao nezapočeto. U oblasti finansijske i fiskalne politike dato je ukupno 27 obećanja, od kojih su 3 obećanja SNSD-a i 2 obećanja DNS-a ocjenjena kao započeta. dale znatno manje obećanja nego u prethodnom mandatu bilo je u oblasti energetike i infrastrukture gdje su partije su ovoga puta dale ukupno 26 obećanja.

Sudeći prema dosadašnjem radu Vlade RS građani ovog entiteta nemaju mnogo čemu da se nadaju ni u naredne tri godine koliko je predviđeno da Željka Cvijanović bude na čelu najviše izvršne institucije u RS. Samo dva ispunjena obećanja od ukupno 458, o kojima smo slušali tokom cijele izborne kampanje prošle godine, pokazatelj su u kakvom se očaju nalazi ova Vlada. Da li će biti bolje, teško, zbog čega nam ostaje još samo da vidimo koliko bahati i “zaboravni” mogu biti koalicioni partneri u vlasti na nivou RS.

Izvor

spot_img

Povezani postovi

Turci ne staju: Pruga u Donjoj Jablanici se obnavlja i nedjeljom

Obnova željezničke pruge u Donjoj Jablanici, koja je ozbiljno...

Izradili 3D proteze za žene kojima su zbog raka odstranjene dojke, poklonit će ih

Dvojac dr. sci. Merim Jusufbegović i dr. Adi Pandžić...

Hoće li 2025. biti bolja ili gora od 2024. godine? Mapa pokazuje šta misle u zemljama Evrope

Na Instagram stranici Geomapas objavljena je karta koja bilježi...