Federalna lista lijekova revidirana je, jer je procijenjeno da se u liječenju pojedinih bolesti treba omogućiti novi doktrinarni pristup, kojim se preporučuje uvođenje i novih generacija generičkih lijekova.
U odnosu na dosadašnju koja je imala 154, nova A lista ima 12 više, odnosno 166 generičkih lijekova i može se vidjeti na web strani federalnog Ministarstva zdravstva. Neki od novih lijekova koriste se u liječenju hronične opstruktivne bolesti – plućnog oboljenja, zatim tu su lijekovi za astmu i dijabetes.
Zlatan Peršić, portparol Ministarstva, navodi da je federalna lista generička, odnosno ne sadrži zaštićene proizvođačke nazive lijekova, te će donijeti korist ukupnom zdravstvenom sistemu, kako s medicinskog, tako i s farmakoekonomskog aspekta.
– Uspjeli smo sniziti cijene znatnog broja lijekova sa liste, tako da procjena očekivanih ušteda, uz primjenu revidirane federalne liste, iznosi između 10 i 12 posto. Ove uštede će koristeći federalnu listu, ostvariti kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja iz čijih se sredstava, a što su u suštini sredstva građana od doprinosa za zdravstveno osiguranje, finansiraju kantonalne pozitivne liste lijekova. Napominjemo da su kantoni obavezni da usaglase pozitivne liste lijekova sa federalnom listom, te time ostvare i očekivane uštede u ovoj oblasti, kazao je Perišić.
Prilikom usaglašavanja pozitivnih lista lijekova kantona sa federalnom listom, kantoni su slobodni u odabiru zaštićenih naziva lijeka, ali onih proizvođača koji ispunjavaju predviđene kriterije utvrđene člankom 9. Zakona o lijekovima, kao i federalnom odlukom.
– Inače, federalna lista lijekova, pored A liste koja je obavezna za sve kantone, sadrži i B listu. Ona je fakultativna, u smislu da kantoni koji imaju sredstava svoje kantonalne liste nakon što ispune federalnu A listu, mogu proširiti lijekovima sa federalne B liste i za ove lijekove mogu uvesti participaciju građana. Federalna B lista je također revidirana, te sada u odnosu na prethodna 84, sadrži 94 generička lijeka, pojasnio je Perišić.
Rokovi
Na listi se radi o generičkim nazivima lijekova i građani ih uglavnom ne poznaju pod ovim, nego po proizvođačkim nazivima. Za informacije koji generički ili zaštićeni nazivi lijekova se nalaze na kantonalnim pozitivnim listama lijekova, odnosno koje od njih građani mogu dobiti na recept bez ili sa participacijom, treba da se obrate resornom ministarstvu u kantonu ili zavodu zdravstvenog osiguranja.
Osim toga, cijene navedene u federalnoj listi lijekova ne podrazumijevaju konačne cijene za koje se lijek može kupiti u apoteci, u slučaju da lijek tog generičkog naziva ne bude uvršten na pozitivnu listu lijekova kantona.
U roku od 90 dana od stupanja na snagu odluke, kantoni moraju usaglasiti svoje pozitivne liste sa onom federalnom i to obligativno sa A listom lijekova i fakultativno sa B listom. Kantoni su dužni i u roku od 30 dana usuglasiti cijene lijekova na pozitivnim listama lijekova kantona, za one zaštićene nazive lijekova koji su zatečeni na pozitivnim listama, a istovremeno su sadržani u svom generičkom obliku i na federalnoj listi.