Savjetovala bih svima da se, u slučaju jake glavobolje, odmah jave u najbližu ambulantu, kaže dr. Samira Ahmetović, specijalista porodične medicine.
Ovih dana povećan je broj onih koji su, zbog povišenog krvnog pritiska, potražili pomoć ljekara. Razlog za to su promjene vremene, praćene naglim oscilacijama temperature, pritiska i vlage u zraku.
Potvrdila nam je to dr. Samira Ahmetović, specijalista porodične medicine u ambulanti „Vratnik“, koja se nalazi u sklopu Doma zdravlja Stari Grad, naglašavajući kako tegobe osjećaju svi.
– Nagle temperaturne promjene, koje ovih dana doživljavamo, opasne su i za zdrave, a pogotovo za hronične bolesnike i meteoropate. Zabrinjavajuće je što nam svakodnevno dolaze zdrave osobe, u dobi od 30 do 50 godina života, žaleći se na glavobolju i razdražljivost – kaže dr. Ahmetović.
Ovakvo vrijeme ipak je najopasnije za hronične bolesnike, i to one sa slabim srcem, astmatičare, reumatičare, te one koji imaju čir na dvanaestopalačnom crijevu. Osim njih, tegobe osjećaju i psihički bolesnici.
– Mi smo ovih dana, praktično iz ljetnih temperatura, ušli ponovo u zimu. Takva promjena vremena najviše pogoduje moždanim i srčanim udarima. Zato bih savjetovala svima da se, u slučaju jake glavobolje, odmah jave u najbližu ambulantu, a ljekar će, nakon osnovnog pregleda pacijenta, utvrditi šta dalje uraditi – ističe naša sagovornica.
U ambulantama je i sve više najmlađih, a razlog su, kaže Ahmetović, alergije. Djeca se žale na otežano disanje.
– Zrak je pun alergena koji izazivaju probleme kod najmlađih. Roditelji kažu kako im djeca, u posljednje tri godine, nisu osjećala nikakve tegobe, ali da su se ovog proljeća ponovo vratile – napomenula je dr. Ahmetović.
Glavobolja, umor, razdražljivost…
PSIHIČKI: umor, nagle promjene raspoloženja, smanjena sposobnost koncentracije, razmišljanja i koordinacije, bezvoljnost, razdražljivost, apatija i poremećaj spavanja.
FIZIČKI: glavobolja, migrena, mučnina, vrtoglavica, nesvjestica, reumatski bolovi u području starih povreda i u mišićima.
Srčani bolesnici osjećaju pogoršanje u vidu ubrzanog rada i osjećaja lupanja srca, te porasta krvnog pritiska.
Kod srčanih bolesnika, starijih osoba i pušača, veća je učestalost srčanog i moždanog udara usljed ishemije u srcu i mozgu.
Kod osoba koje pate od bolesti bronhija i pluća veća je učestalost pojave astme i upale bronhija, pluća i plućne maramice.
Povećanje učestalosti bubrežnih i žučnih napada, naročito tokom noći i rano ujutro.
Pogoršanje gastritisa i bolovi u trbuhu usljed čira na želucu ili na dvanaestopalačnom crijevu.
Jesti laganu hranu, piti do tri litra vode
- Hronični bolesnici trebaju redovno uzimati terapiju i smanjiti fizičke aktivnosti, te boravak na otvorenom.
- Jesti laganiju hranu, zasnovanu na voću i povrću, a izbjegavati masne i kalorične namirnice.
- Kroz hranu ili dodatke za prehranu unositi minerale i vitamine.
- Dnevno piti do tri litra vode.
- Povesti računa o adekvatnom oblačenju.