Veća grupa zastupnika u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona podnijela je inicijativu za promjene Ustava ZDK-a s ciljem, kako su naveli, uklanjanja diskriminacije i usklađivanja odnosa u skladu s evropskim konvencijama o ljudskim pravima.
Podršku ovoj inicijativi već su dali zastupnici stranaka DF, SDP-a, BPS-a, A-SDA, SBiH, te dvoje nezavisnih zastupnika u kantonalnoj skupštini.
Predsjedavajuća Skupštine ZDK-a Draženka Subašić obrazložila je da se ovom inicijativom traže određene izmjene Ustava u pogledu prava onih koji se izjašnjavaju kao ‘ostali’, a da je to moguće pokazuje primjer Skupštine Kantona Sarajevo, koja je ranije slične izmjene uspješno provela.
– Potpisnici su i dva zastupnika SBB-Fahrudin Radončić, a imamo i obećanje od SBB-a da će, kada ova inicijativa dođe na usvajanje na skupštinskom zasjedanju, biti podržana od njihovog kluba poslanika – kaže Subašić.
Osnova ove inicijative je da i ostali bh. narodi, a ne samo iz tri konstitutivna, dobiju pravo izbora svojih predstavnika u rukovodstva Skupštine i Kolegij ZDK-a. Na ovaj način bi se, pored trenutnih klubova tri konstitutivna naroda, mogao oformiti i klub ostalih, uz uvjet da postoji najmanje jedan zastupnik.
Na ovaj način bi radno predsjedništvo Skupštine činila četiri člana, a ako u Skupštini ne bi bilo nijednog zastupnika “iz reda ostalih”, to bi mjesto ostajalo upražnjeno.
Predsjednik Kluba Stranke za BiH Hašim Mujanović ističe da ovom inicijativom na praktičan način potvrđuju da su za ravnopravnost svih naroda u BiH, a tokom rasprave o inicijativi insistirat će i na dosljednoj primjeni aktuelnih zakona koji podrazumijevaju participaciju žena s minimalno 40 posto u aktuelnoj Vladi ZDK-a.
– Nemamo nijedne žene u Vladi ZDK-a, a zakoni nisu da bi se s njima kalkulisalo. Bosna i Hercegovina mora postati država građana, a ne država konstitutivnih naroda – smatra Mujanović.
Podnosioci inicijative za izmjene u Ustavu Zeničko-dobojskog kantona vjeruju da će ona biti podržana od skupštinske većine.