Evo koliko ljudi je stalno zaposleno u federalnim ministarstvima, koja je nacionalna struktura?

/

U devet federalnih ministarstava ukupno je 681 stalno zaposlenih. Među njima je 481 Bošnjak, 160 Hrvata, 16 Srba i 14 iz reda Ostalih. Tri ministarstva su dostavila općenit odgovor da zapošljavanje ide preko Agencije za državnu službu FBiH i u skladu za zakonom i propisima.

Četiri ministarstva, od kojih tri vode ministri iz SBB-a, nisu još uvijek dostavila odgovore na upit državne zastupnice Diane Zelenike o broju stalno zaposlenih, njihovoj nacionalnoj pripadnosti ili o tome koliko novca je potrošeno na projekte “po etničkom ključu” i imaju li uopće takve podatke.

Neka ministarstva, na primjer zdravstva ili obrazovanja, navela su da ne mogu znati koliko je novca potrošeno, dakle na liječenje ili obrazovanje koje etničke skupine u BiH. Neka ministarstva su objavila i broj savjetnika, a druga samo broj stalno zaposlenih. Koliko je zaposlenih u Vladi, Poreznoj upravi i drugim federalnim institucijama nije objavljeno.

Struktura zaposlenih

Prema popisu stanovništva iz 1991. godine, Bošnjaka je u FBiH bilo 52,09 posto, a Hrvata 22,13 i Srba i ostalih 25,78 posto. Prema popisu stanovništva u BiH iz 2013. godine, u FBiH je danas 70,4 posto Bošnjaka, 22,44 posto Hrvata, Srba je 2,55 posto, a ostatak su neopredijeljeni i nacionalne manjine.

Međutim, kod zapošljavanja u institucijama FBiH pa tako i u 16 federalnih ministarstava morao bi se primijeniti popis iz 1991. godine. U svakom ministarstvu bi, gledano proporcionalno, na svakog zaposlenog Hrvata trebala biti zaposlena i 2,3 Bošnjaka.

U Federalnom ministarstvu pravde ukupno je zaposleno 40 ljudi. Na nekim pozicijama je ravnanje po popisu iz 1991. napravljeno na štetu Bošnjaka, na nekim su dobili Hrvati, dok Ostalih nema. Ukupno su zaposlena 22 Bošnjaka (55 posto), 15 Hrvata (37,5 posto), tri Srbina (7,5 posto). Među rukovodećim državnim službenicima u ministarstvu, na čijem čelu je Mato Jozić (HDZ BiH), pet je Bošnjaka (83,33 posto) i jedan Hrvat (16,6 posto). Među državnim službenicima je deset Bošnjaka, četiri Hrvata i dva Srbina. Među namještenicima je po sedam Bošnjaka i Hrvata (po 46,66 posto) te jedan Srbin (6,68 posto). Od tri savjetnika, sva trojica su Hrvati.

Što se tiče Federalnog ministarstva prometa i komunikacija na čijem čelu je Denis Lasić (HDZ BiH), u njemu je ukupno 46 zaposlenika, među kojima je 29 Bošnjaka (63 posto), a Hrvata 17 (36,96 posto). Na jednog zaposlenog Hrvata u ministarstvu je 1,71 Bošnjak, dok bi omjer prema popisu trebalo biti 2,3 Bošnjaka.

U Federalnom ministarstvu prostornog uređenja stalno je zaposleno 35 ljudi. Među njima je 29 Bošnjaka (82,85 posto), četiri Hrvata (11,4 posto) te po jedan Srbin i Ostali. Ministar Josip Martić (HDZ BiH) je u svom odgovoru precizirao i da je u posljednjih deset godina u ministarstvu zaposleno 17 državnih službenika te dva namještenika koji su Bošnjaci, dva namještenika Hrvata te nula Srba i Ostalih. On smatra i da je “evidentno je da je nacionalna struktura stalno zaposlenih narušena te je potrebno prilikom novih zapošljavanja voditi računa o nacionalnoj zastupljenosti”. Međutim, napomenuo je da njegovo ministarstvo nema mehanizme da izmijeni strukturu zaposlenih jer je postupak provodi Agencija za državnu službu FBiH, ali smatra i da “odgovor može dati Vlada FBiH”.

U Federalnom ministarstvu zdravstva stalno su zaposlena 34 čovjeka, među kojima je 15 Bošnjaka, deset Hrvata, četiri Srbina i pet Ostalih. Ministar Vjekoslav Mandić (HDZ BiH) ističe da se iz toga “može vidjeti da nema elemenata majorizacije”. Što se tiče raspodjele sredstava ovog ministarstva, Mandić je naglasio da su korisnici sredstava “svi osiguranici kojima je potrebna zdravstvena zaštita, bez obzira na nacionalnu pripadnost”.

Federalno ministarstvo finansija od Dejtona vode Hrvati. Današnja ministrica Jelka Milićević (HDZ BiH) navodi da je u ministarstvu ukupno 125 zaposlenih. Među njima je 88 Bošnjaka i 27 Hrvata. Milićević je naglasila da ministarstvo “ne raspolaže podacima o nacionalnoj klasifikaciji dodijeljenih sredstava”.

Zora Dujmović (HDZ BiH), federalna ministrica kulture i sporta, naglasila je da je “struktura zaposlenih u ovom ministarstvu narušena”, ali da ministarstvo tu ne može učiniti ništa jer postupak zapošljavanja provodi Agencija za državnu službu FBiH.

I Dujmović smatra da “Vlada FBiH treba poduzeti konkretne korake za rješavanje ovog pitanja”. Ni ona, kao ni njezin kolega Martić, nije precizirala na koji način je to izvodivo.

U Ministarstvu kulture i sporta FBiH trenutno je 50 stalno zaposlenih. Među njima je 31 Bošnjak, sedam Hrvata, pet Srba i sedam Ostalih. HDZ-ovu ministricu, inače Srpkinju, savjetuju tri Hrvata. Među 15 namještenika je 11 Bošnjaka, dva Hrvata te po jedan Srbin i Ostali. Što se tiče državnih službenika, od njih 32, Bošnjaka je 20, dva su Hrvata, četiri Srbina i šest iz reda Ostalih. Ministrica nije dostavila podatke o raspodjeli sredstava “po etničkom ključu”.

Šemsudin Dedić, federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, kratko je naveo da omjer Hrvata u odnosu na Bošnjake iznosi jedan naprema 2,2. To bi, ako bi se sitničarilo, značilo da nedostaje 0,1 Bošnjak. Međutim, ne zna se koliki je tačan broj zaposlenih u ministarstvu poljoprivrede i koje su nacionalnosti. Što se tiče raspodjele budžetskih sredstava, Dedić je naglasio da se “evidencija raspodjele budžetskih sredstava ne vodi prema nacionalnoj pripadnosti”.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova FBiH su pojasnili po kojim zakonima i propisima se zapošljavaju državni službenici, po kojim namještenici i po kojim zakonima i propisima se zapošljavaju policijski službenici u FBiH. Koliki je broj zaposlenih u MUP-u Federacije BiH i koje su nacionalnosti nije navedeno u odgovoru ministra Aljoše Čampare (SDA).

Nepotpuni podaci

U Federalnom ministarstvu za pitanja boraca/branitelja i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata na čijem čelu je Salko Bukvarević (SDA) trenutno je zaposleno 250 ljudi. Među njima je 190 Bošnjaka (76 posto), 59 Hrvata (23,6 posto) i jedan iz reda Ostalih.

Ministarstvo je pojasnilo i koliko je novca izdvojeno za udruženja i pojedince koji njeguju tradicije ili su pripadali komponenti ARBiH i HVO-a. Ukupno je prošle godine bilo šest transfera, a novac je izdvojen i za dvije fondacije u čijem je formiranju učestvovala Vlada FBiH ili ovo ministarstvo.

Ukupno je isplaćeno 7,067.000 maraka, a od toga je za komponentu ARBiH isplaćeno 5,225.400 maraka (73,94 posto), a za HVO komponentu 1,840.000 maraka (26,06 posto sredstava). Za sve transfere su, naglasio je ministar Bukvarević, usvojeni programi i kriteriji realizacije te je objavljen javni poziv i konkurs na koji su se mogli prijaviti svi zainteresirani. Komisije su poslije predlagale raspodjelu, a potom je Ured za reviziju pregledao izvještaje o utrošku tih sredstava koje su udruženja morala dostaviti.

U Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke na čijem čelu je Evira Dilberović, je 40 uposlenika. Među njima je 25 Bošnjaka, 14 Hrvata i jedan Srbin. Ministrica ističe da je teško reći koliko novca je otišlo kojem konstitutivnom narodu jer su korisnici sredstava najčešće škole, univerziteti, naučne institucije te udruženja građana registrirana za bavljenje pitanjima obrazovanja i nauke. Naglasila je da se vodi računa prilikom raspodjele sredstava po kantonima.

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić naveo je da u ovom ministarstvu radi ukupno 61 zaposlenik. Među njim su 52 Bošnjaka, sedam Hrvata, i dva Srbina. Što se tiče raspodjele sredstava, svi programi i projekti su usmjereni ka pružanju pomoći raseljenim, povratnicima i izbjeglicama i prema Planu povratka, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike koje vodi SBB-ov Vesko Drljača nisu dostavili ni broj i etnički sastav zaposlenih, niti su željeli dostaviti informaciju o utrošku sredstava. Što se tiče zapošljavanja, naveli su da se ono vrši u skladu sa zakonima i propisima i samo na osnovu javnog konkursa. Što se tiče raspodjele sredstava ministar Drljača je također citirao zakone i propise na osnovu kojih se to radi.

Četiri ministarstva bez odgovora

Ministarstvo okoliša i turizma na čijem čelu je Edita Đapo (SBB), Ministarstvo trgovineministra Zlatana Vujanovića (SBB) te Ministarstvo energije, rudarstva i industrije koje vodi ministar Nermin Džindić (SBB) nisu dostavili podatke o broju i strukturi zaposlenih kao ni imaju li podatke o utrošku sredstava ministarstava “po nacionalnom ključu” kao ni Ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta na čijem čelu je Amir Zukić (SDA).

zosradio.ba/faktor.ba

spot_img

Povezani postovi

Problem o kojem se sve više govori: Kako zaštititi djecu od pedofila?

Osumnjičenom za bludne radnje nad maloljetnikom, policijskom službeniku iz...

Sudije i tužioci bi da imovinu “kriju” do februara

Sudije i tužioci zatražili su prolongiranje roka za dostavljanje...

Danas maglovito, tokom dana sunčanije

Jutros u Bosni preovladava magla ili niske naoblaka, a...

Federalni zavod za zapošljavanje: U septembru pad broja nezaposlenih

Na evidencijama kantonalnih službi za zapošljavanje 30. septembra ove...