Tokom ove godine identifikovano je 48 djece do 15 godina (od kojih su neke bebe) koje njihovi roditelji i staraoci svakodnevno tjeraju na prošnju na području Bijeljine, rekao je za Oslobođenje Dragan Joković, izvršni direktor Udruženja Otaharin iz Bijeljine, dodajući da je u jednom trenutku situacija bila alarmantna.
Mjere
“Tu se uglavnom radi o porodičnom prosjačenju. Majke uglavnom vode djecu po gradu, stacionirajući se u frekventnim ulicama, pred tržnim centrima, ispred kafića. Djeca prose, a one stoje sa strane i čuvaju ih. Trenutno je smanjen broj prosjaka na ulicama Bijeljine iz razloga što su pred sudom dvije žene koje su svoju djecu vodile da za njih prose. Jedna ima sedmoro, druga osmoro djece. Nakon više policijskih upozorenja da to ne rade, poduzete su strožije mjere prema tim ženama zbog zanemarivanja i zapuštanja djece”, rekao je Joković.
On dodaje da je materijalna situacija porodica koje zloupotrebljavaju djecu za prošnju loša, što je i glavni razlog prosjačenja.
“Ali, ima dosta porodica koje primaju dječiji doplatak i socijalnu pomoć, a tjeraju djecu da prose. Mnogi od toga žive, ali neke osobe ipak zloupotrebljavaju djecu da bi zaradile dodatni novac. Neimaština ne bi trebala biti razlog da se djeca tjeraju na prošnju. No, zbog nemoći institucija i nepostojanja smještajnih kapaciteta, ta se pojava širi. Zato smo potpisali protokol sa policijom, socijalnim radom i Gradom Bijeljina o međusobnoj saradnji”, kaže Joković.
Kada se privedu prosjaci, trebali bi biti negdje smješteni, no za sada u Bijeljini ne postoje prihvatilišta i prihvatne stanice.
“Nedostaju smještajni kapaciteti da sklonimo djecu s ulica dok im se procesuiraju roditelji, poput ove dvije žene kojima se trenutno sudi, tako da smo za sada u začaranom krugu te ne možemo reagovati kako treba”, veli Joković.
Svako dijete koje roditelji i staratelji ostave da za njih radi, tokom dana mora naprositi najmanje 10-ak KM, a nekad i više. Što više djece angažuju za posao, unosnija je zarada koju primaju roditelji malih prosjaka praktično ne mrdnuvši prstom.
“Problem je što djeca rade za roditelje, a trebala bi biti u školi. Kasnije će postati teret društva i moraćemo da radimo da ih sklonimo s ulica. Zato sada radimo prevenciju i edukujemo građane da im ne daju novac”.
Akcija
Da je situacija u pogledu prosjačenja pogoršana, govori podatak da su socijalni radnici u prošloj godini u prosjačenju zatekli 31 dijete. U 2016. godini udruženja Otaharin i Romkinja u prosjačenju su identifikovali 30 romske djece (20 dječaka i 10 djevojčica) te 16 odraslih osoba (3 muškarca i 13 žena).
Iz PU Bijeljina saznajemo da je na nivou MUP-a Srpske u toku tradicionalna akcija za suzbijanje prosjačenja koja će trajati do kraja septembra. Ta akcija odnosi se na područje cijele Republike Srpske.
zosradio.ba/https://www.oslobodjenje.ba