Za otvaranje privatne firme u BiH, treba 81 dan i 13 procedura. Po ovom parametru smo 183. država na svijetu, od ukupno 190.

/

Za počinjanje biznisa, odnosno otvaranje privatne firme u Bosni i Hercegovini, treba ni manje ni više nego 81 dan i čak 13 različitih procedura, prema najnovijim podacima.

Ovo je jedan od razloga zbog čega je BiH nekonkurentna u odnosu na ostale zemlje kada je riječ o investicijama. Po ovom parametru BiH je 183. država na svijetu, od ukupno 190.

Poređenja radi, na Novom Zelandu se kompanija može otvoriti za samo pola dana, po čemu je ova država najbolja na svijetu.

No, i ostale moderne države maksimalno su pojednostavile i ubrzale postupak otvaranja kompanije, a za primjer se mogu uzeti i nama bliske zemlje, piše Biznois.info.

Tako je, naprimjer, u Sloveniji za to potreno 8 dana, deset puta manje nego u BiH. Zanimljivo je da se u Sloveniji ne plaćaju nikakvi troškovi otvaranja firme, po čemu je ta država najbolja na svijetu.

Od BiH, kada je riječ o lakoći otvaranja firme, gore je samo 7 država na svijetu, a to su Evatorijalna Gvineja, Kambodža, Čad, Eritreja, Somalija, Haiti i Venecuela

Inače, otvaranje kompanije je jedan od deset parametara koji se navode u izvještaju Svjetske banke Doing Business.

Ostali parametri su dobijanje građevinske dovole, priključka za struju, osiguranje provođenja ugovora, dobijanje kredita, plaćanje poreza itd.

BiH je ukupno u izvještaju za ovu godinu rangirana na 89. mjesto od 190 zemalja. Najgori skor od svih parametara ima upravo po lakoći otvaranja firme gdje zauzima, kako smo rekli, 183. mjesto.

Kako je BiH rangirana po ostalim parametrima pogledajte OVDJE

zosradio.ba/oslobodjenje.ba

spot_img

Povezani postovi

Radovi na izgradnji kompleksa: Kada će biti završen zatvor na Igmanu

Kazneno–popravni zavod Sarajevo realizirao je sredstva planirana u budžetu...

Majka troje djece iz Žepča je 24 godine za volanom autobusa

Dinamičan, ali i opasan posao profesionalnog vozača nije rezervisan...

Invalidnine neće biti povećane rastom minimalca; Delić: To je još 210 miliona KM, što bi ugrozilo sve ostalo

Usvajanjem odluke o minimalnoj plati u entitetu Federacija Bosne...