Muzička scena u BiH dosta je promijenila sadržaj, te danas znatno manje možemo čuti pjesme koje smo nekad svakodnevno slušali. Sam razlog je kako ističu i mlađi i stariji pjevači pop i zabavne muzike taj što je sada veći izbor muzike, koja je svedena na lokalni nivo, a tu je i nepovjerenje prema novim bendovima.
Jedan od onih pjevača koji se počeo baviti muzikom u vrijeme kada je bilo mnogo teže naći svoje
mjesto pod reflektorima, o njegovim raznim životnim situacijama sa kojima se susreo, povlačenju sa muzičke bh scene, saradnji sa kolegama sa estradne scene pričao nam je
bosanskohercegovački pjevač pop i zabavne muzike Igor Vukojević.
Igorov muzički talenat otkriven je sa nepune tri godine, a
tad počinje i njegova muzička edukacija zahvaljujući Igorovom ocu Vladimiru,
također profesionalnom muzičaru. Njegov prvi nastup je bio sa samo 3 godine i to čak u Tešnju. Znači da sve dobre priče počinju u Tešnju, a Igor je danas veliko ime balkanske scene.Pored toga što je magistrirao ekonomiju i menadžment ističe da je muzika njegov izbor i kao i hobi i kao posao.
Da li je ikad došlo do zasićenja u ovom poslu?
Sve što se mnogo puta ponovi u životu nekada dovede do te opcije zasićenja. Ali svaka nova promjena, tržište, bend, kontekst u kojem se funkcioniše ili slično uvijek dovede do nekog novog sjaja, tako da ne dolazi do zasićenja sa muzikom, jer onda počinje sve da funkcioniše na neki novi način. S druge strane čovjek autorski ne može da osjeti zasićenje, jer taj autorski poriv je nešto što ne može da se ugasi u čovjeku, čovjek dok je živ ima potrebu da se izjasni u tom smislu. Tako da svako ko je ikad stao nogom na binu zauvijek je kupljen od te umjetnosti.
Jedno vrijeme ste se povukli sa muzičke scene?
Došlo je jedno vrijeme do zasićenja, ne u smislu bavljenja muzikom, nego do bavljenja medijima na taj način kako je tad bilo aktivno, a postalo je aktivno tako što si ti morao da obiluješ žutilom i temama koje su skandalozne, ja nisam čovjek koji podliježe tom koeficijentu senzacionalnosti koje su mediji tražili jer sam vaspitan na drugi način, i nije mi prijalo da u tim medijskim konstrukcijama budem dijelom ispiranja usta na taj način.
Taj rijaliti koncept života bilo koje estradne ličnosti meni nije odgovarao i to je razlog zašto sam se distancirao od medija.
To pokušavam da radim i danas, imam određeno obrazovanje, određeno polje na kojem vrlo uspješno funkcionišem vezano za muziku, i ja ne moram igrati po pravilima koje nameće rijaliti šou Nisam pacijent koji bi konzumirao niti igrao tu igru.
Svaki
izvođač se raduje kad zadrži staru, a dobije novu publiku, koji je recept toga?
Iako sam završio master ekonomije i menadžmenta, nikad u muzici nisam iskoristio ni djelić znanja koje sam stekao na fakultetu za tu oblast, zato što sam se muzikom bavio srcem a ne kao biznisom.
Ja se nisam menadžerski odnosio prema karijeri, tako da čuvanje stare i dobijanje nove publike kod mene nikad nije bio dio plana.
Kako je došlo do saradnje sa Gocom Tržan?
2014 godine kada su poplave zadesile Doboj, ostao sam bez ičega u toku jednog dana, i bez stana i studija i opreme, i supruginog kozmetičkog salona koji smo samo par dana prije otvorili. Među kolegama koje su odmah skočile da pomognu su: Goca Tržan, Alek Aleksov, Željko Joksimović, Mahir Sarihodžić, tim ljudima dugujem nevjerojatnu zahvalnost. I bez pomoći ovih ljudi ne bih uspio da se “iskotrljam” za tako kratak period. Da ponovo staneš na neku trasu. Na taj čin se desio duet sa Gocom Tržan.
Škola gitare i pjevanja “Igor Vukojević” otvorena
je u Doboju s ciljem da bude stvorena sredina za učenje i usavršavanje pop i
rok muzičara.
Igor ističe da želi da pruži mogućnost muzičarima da vježbaju i
nadograđuju svoje znanje u obrazovnoj ustanovi.
A kako je zapravo sama ideja potekla pogledajte u videu :