Završeni su radovi na sanaciji i rekonstrukciji Spomenika
žrtvama fašizma 1941.-1945. godine u Zavidovićima. Radovi su podrazumijevali
skidanje mermernih ploča i njihovu ponovnu ugradnju nakon brušenja, uklesavanje
i bojenje natpisa: „I kad nam muške uzmete živote, grobovi naši borit će se s
vama“.
Također, ugrađene su nedostajuće granitne ploče na
stepenicama kao i ugradnja nedostajućih mermernih ploča gazišta platoa
spomenika. Vrijednost izvršenih radova je 5.950,00 KM a radovi su finansirani
iz Budžeta općine Zavidovići.
Spomenik žrtvama fašizma u Zavidovićima izgrađen je u znak
sjećanja na žrtve fašističkog terora iz perioda Drugog svjetskog rata. Nakon
izgradnje nisu se vršili značajni radovi na kvalitetnom održavanju ovog važnog
spomen-obilježja.
Općinski načelnik Hašim Mujanović obišao je
Spomenik te se uvjerio u kvalitet izvedenih radova. Općinski načelnik poručio
je da nikada ne smijemo zaboraviti stradanja civila i boraca u odbrani od fašizma
kao i bol i patnje njihovih porodica. Iz tog razloga Općina Zavidovići
opredijelila je finansijska sredstva za prvu fazu sanacije samog Spomenika a u
narednom periodu nastojat će obezbijediti sredstva za sanaciju i uređenje
prilaza i platoa oko samog Spomenika.

Redakcija/zosradio.ba

