Zbog poskupljenja plina, kupuju se grijalice: Evo kolika je i cijena ogrjeva u BiH

/

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u četvrtak je usvojila odluka o povećanju cijene plina. Ruski Gazprom povećao je cijenu plina Energoinvestu, dobavljaču za BiH i od 1. jula prirodni plin bit će skuplji od 23,3%.

Prema odluci koja se primjenjuje od 1. jula 2022., nova cijena plina za distributivna privredna društva u FBiH iznosi 998 KM za 1000 kubika, odnosno 0,998 KM/Sm³.

U ovu cijenu prirodnog plina nije uračunat PDV, piše Večernji.ba.

Sezona grijanja Od 1. jula cijena jednog kubika plina s PDV-om iznosi za veliko gospodarstvo – 1,460 KM, Toplane Sarajevo – 1,261, malo gospodarstvo – 1,472, domaćinstva – 1,261 i Sarajevo gas A. D. Istočno Sarajevo 1,214 KM.

Do 1. jula cijene su iznosile za veliko gospodarstvo s PDV-om 1,239 KM, malo gospodarstvo – 1,251, domaćinstva – 1,040, Toplane Sarajevo – 1,040 i za posebnog kupca Sarajevo gas A. D. Istočno Sarajevo 0,993 KM.

Po novim cijenama za 100 kubika plina domaćinstva u Sarajevu plaćat će 126 KM. Ovim povodom u Sarajevskom kantonu u petak je održan hitni sastanak. Na sastanku se razgovaralo i o nabavi alternativnih goriva.

Istaknuto je kako je Vlada KS spremna ući u iduću sezonu grijanja s dovoljnim količinama alternativnih goriva, kako bi građani imali grijanje, a zbog najava moguće nestašica energenata.

Procurio je plan EU za predstojeću zimu i razdoblje kada treba očekivati prekid ili dodatno smanjenje uvoza ruskog plina. EU će ohrabriti zemlje članice da smanje potražnju za plinom tako što će poticati industrije da manje koriste taj energent jer se Europa mora pripremati za moguće daljnje smanjenje ruskog opskrbljivanja.

Skladište plina EU trenutačno je popunjeno 62%, što je daleko od cilja od 80% kapaciteta do studenog. Kućanstva su za sada “zaštićeni potrošači” prema zakonu EU-a, što znači da će biti posljednja pogođena racionalizacijom plina. Ali zemlje EU mogle bi nametnuti obvezna ograničenja grijanja ili hlađenja drugim potrošačima, poput ureda ili trgovačkih centara, ako dođe do ozbiljne nestašice plina, navodi se u nacrtu.

Još prije posljednje odluke Vlade o poskupljenju plina u sarajevskim trgovinama vladala je velika potražnja za konvektorima i klimama za hlađenje i grijanje. Potražnja povećana zbog enormnog poskupljenja peleta, drva i plina, pa su mnogi odlučili grijati se na struju.

Odluka o zabrani izvoza drvnih sortimenata, ogrjeva i drugih proizvoda od drva, koja je na snagu stupila prije nešto više od dvije sedmice, zasad je dovela do toga da bh. građani imaju dovoljne količine ogrjeva, ali još nije značajnije utjecala na nižu cijenu.

Bh. proizvođači svjesni su kako je cijena na našem tržištu isforsirana i veća nego što je realno.

“Svi inputi koje imaju proizvođači porasli su od 30 do 40%, dok je cijena peleta porasla više od 100%”, naveo je.

Dodao je kako očekuje blagi pad cijena peleta, iako taj pad neće biti drastičan.

“Sve upućuje na to da ćemo imati povećanu proizvodnju i da proizvođači peleta računaju na domaće tržište, a ne samo na inozemno”, rekao je Šinik.

Da je cijena peleta sa 640 KM smanjena za 50 KM te sada iznosi 590 KM po toni, potvrdio je Muhamed Helać, menadžer kompanije koja se bavi ovom djelatnošću. Za iscijepana drva spustiti su cijenu sa 148 KM po metru na 138 KM.

Izvor: Radiosarajevo.ba

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Hrvatska šalje 10 miliona eura za sanaciju šteta od poplava u BiH

Održana je 29. (telefonska) sjednica Vlade Republike Hrvatske na...

Pomozi.ba za 36 sati prikupio skoro dva miliona KM za žrtve poplava

U samo 36 sati od pokretanja akcije “Poplave 2024,”...

Adil Šuta: Svi koji su izbjegli iz kuća su smješteni, niko nije bez krova nad glavom

Ministar finansija u Vladi HNK i šef kriznog štaba...

Pogledajte kako ljudi i građevinske mašine raščišćavaju teren oko kuća

Paralelno sa potragom za nestalima, u Jablanici je jutros...