Da li je Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine pokrenulo arbitražni postupak kod međunarodnih sudova za povrat novca od GAVI-ja državi Bosni i Hercegovini za uplaćene, a ne isporučene vakcine protiv Covid-19, ni do danas nije poznato. Na brojne pozive i upite koje je Oslobođenje poslalo Pravobranilaštvu BiH, nikada nije odgovoreno.
Ni u Ministarstva civilnih poslova BiH ne raspolažu novim informacijama o aktivnostima Pravobranilaštva BiH kada je u pitanju ovaj proces i povrat novca od uplaćenih vakcina.
Podsjećamo, Bosni i Hercegovini je od 2021. godine iz ovog programa isporučena tek trećina doza. GAVI je Bosni i Hercegovini isporučio samo 27 posto ili 332.640 vakcina od ukupno naručene i plaćene 1.232.000 doze, a tokom trajanja ugovora nije isporučeno 899.360 doza vakcina. GAVI je zadržao 1.615.120 američkih dolara, nakon isteka ugovora zaključenog s BiH o preuzimanju obaveza nabavke vakcina za Covid-19.
S druge strane, GAVI traži da BiH plati izlaznu naknadu koja podrazumijeva njihove troškove u tom procesu, na šta naša zemlja ne pristaje. Naknada bi, kako navode u Ministarstvu civilnih poslova BiH, iznosila oko 1,7 miliona dolara.
Bosna i Hercegovina tako ima mogućnost da pokrene arbitražni postupak pred Međunarodnim arbitražnim sudom u Haagu. U međuvremenu Savjet ministara BiH je upravo to i naložio Pravobranilaštvu BiH.
Mlađan Mandić, raniji glavni pravobranilac BiH, kazao je za RSE još prošle godine da taj proces može trajati od pet do šest godina.
– Radio sam tri arbitraže, pa znam. To vrlo košta Bosnu i Hercegovinu. Tu su troškovi podnošenja tužbe, pa se moraju platiti sudije, to je vrlo komplikovan proces i zahtijeva puno vremena. Za početak procesa je potrebno oko milion i po eura, naveo je Mandić.
Izvor: oslobodjenje