Nestašica lijeka kojeg koriste mnogi građani u BiH: Ne postoji adekvatna zamjena

/

Na tržištu cijele Bosne i Hercegovine vlada nestašica lijeka Trulicity iz grupe lijekova za dijabetes. Iz Agencije za lijekove Bosne i Hercegovine navode da je problem u proizvodnji lijeka, te ga trenutno nije moguće nabaviti.

Slična situacija je i sa drugim lijekovima iz ove grupe. S obzirom na njihov značaj i efikasnost, veliki je broj upita vezanih za njihovu dostupnost na tržištu.

Ahmet Bajrić iz Tuzle za liječenje dijabetesa koristi Victozu. U posljednja četiri mjeseca, ovaj lijek je tek povremeno uspijevao pronaći u apotekama. Trenutno koristi zamjenu koju, po komercijalnoj cijeni, kupuje van granica Bosne i Hercegovine”.

“Jedno vrijeme je bilo normalno, sad u zadnje vrijeme još gore. Kada moja doktorica da socijalnom i taj lijek stoji petnaest dana i ako slučajno nema te injekcije, on ga briše. Ja ponovo moram ići doktorici da idem da ona da socijalnom, da oni mogu fakturisati taj lijek”, rekao je.

U posljednja dva mjeseca naročito je evidentna smanjena dostupnost lijeka Trulicity. U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine dobila se potvrda informacije da lijeka trenutno uopšte nema na našem tržištu.

“Desetog jula ove godine nosilac dozvole nam je prijavio privremeni prekid snabdijevanja za tržište Bosne i Hercegovine lijekom Trulicity od 1,5 mg u periodu od 11. jula do 5. augusta. Kao razlog, proizvođač je naveo kašnjenje u proizvodnji. Posljednji uvoz ovog lijeka od 0,75 mg bio je u maju ove godine, a za njega nije prijavljena nestašica”, naveli su Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.

U Gradskim apotekama Tuzla lijeka Trulicity trenutno nema. Ista situacija je i u drugim javnim i privatnim apotekama širom Bosne i Hercegovine. Potražnje za lijekom u manjoj dozi gotovo da nema.

“S Obzirom da smo mi malo tržište, nažalost, rezerve su se istrošile, odnosno proizvođač nije mogao da pošalje adekvatnu količinu našim posrednicima, odnosno distributerima tako da u određenim navratima je dolazila neka manja količina, ali nažalost sve je veći broj pacijenata koji koriste ovaj lijek”, rekla je Dženisa Šabanović iz Gradske apoteke Tuzla.

Lijek Trulicity pripada grupi naprednih lijekova za dijabetes. Zamjenski lijekovi u mnogim slučajevima nisu rješenje.

“Prvo što ne znamo jeste kakav je učinak ako vi taj lijek ne uzimate kontinuirano, recimo na tržištu je mjesec dana, pa ga pacijent koristi, pa dva mjeseca ga nema, pa ga opet koristi. Vjerovatno ti pozitivni učinci lijeka ne mogu biti isti ako ga uzimate sa prekidom. Da li postoje alternative? U suštini, ta grupa lijekova ima jedinstven mehanizam djelovanja tako da ne možemo govoriti o nekim zamjenama ili alternativama, nego o drugim skupinama lijekova koji mogu imati približno isti efekat kao i ovi”, objasnio je dr. Džani Hadžović, specijalist interne medicine u Domu zdravlja Tuzla.

Trulicity je samo jedan od lijekova iz napredne grupe lijekova za dijabetičare kojih često nema na tržištu. Prekidi u korištenju se ne preporučuju, a zamjene i ukoliko ih ima, nekim pacijentima ne odgovaraju. U ovom trenutku niko nema informaciju hoće li biti osigurana distribucija lijeka nakon 5. augusta do kada ga sigurno nema, piše BHRT.

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Potražnja za kreditima u BiH u porastu

Potražnja preduzeća za kreditima u Bosni i Hercegovini nastavila...

ZDK: 210 vjenčanja u julu – Znate li koliko ih je završilo razvodom?

U Federaciji BiH u julu ove godine na „ludi...

Faruk Suljović na humanitarnom trilatonu prikupio 22.571 KM za oboljele građane

Faruk Suljović je za oboljele od raka prikupio 22.571...

Ministrima najdraži audi, na vozila potrošeno 13,2 miliona KM

Institucije Bosne i Hercegovine u periodu od januara 2021....