Šokantno: Građani FBiH u 2024. potrošili više od milijardu KM u kladionicama!

/

Prema podacima Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine, građani FBiH su od 1. januara potrošili više od milijardu KM na uplate u kladionicama.

U tekućoj 2024. godini priređivači igara na sreću ostvarili su promet od 1.036.761.682 KM na ukupne uplate, dok su u 2023. godini ostvarili 1.721.693.504 KM.

Prema navedenim podacima, najviše kockaju građani Hercegovačko-neretvanskog kantona koji su na uplate potrošili 193.774.334 KM, zatim slijedi Tuzlanski kanton sa 187.138.542 KM, te Kanton Sarajevo sa 169.280.355 KM.

Prema posljednjem popisu stanovništva, Hercegovačko-neretvanski kanton broji 222.278 stanovnika dok Tuzlanski kanton ima duplo više stanovnika, tačnije 445.028, sudeći prema ovoj statistici, građani HNK imaju alarmantan problem s kockom, a ukoliko se upotrijebi matematika i navedeni podaci, jedan građanin HNK troši u prosjeku 871 KM na kocku.

Na četvrtom mjestu je Srednjobosanski kanton sa 137.981.844 KM, a slijedi ga Zeničkodobojski kanton sa 119.785.101 KM.

Građani Zapadnohercegovačkog kantona su potrošili 64.775.203 KM, Kantona 10 – 40.934.725 KM i Posavskog 16.949.577 KM.

Najmanje su potrošili građani Bosansko-podrinjskog kantona koji su izdvojili 9.330.031 KM na kocku.

Sanela Pekić, stručna saradnica za prevenciju Udruženja Narko-NE, kazala je za Faktor kako potrošeni iznos govori da se igranje igara na sreću doživljava kao bezazlena aktivnost i mogućnost lake zarade, a ne kao rizično ponašanje koje može imati višestruke štetne posljedice po pojedinca , porodicu i društvo u cjelini.

– Niko ko prvi put ode u kladionicu ne misli da će postati ovisan niti da će izgubiti novac, nego misli da će na lagan način doci do novca. Što je lošija socio-ekonomska situacija to se veći broj ljudi uključuje u igre na sreću nadajući se da ce ostvariti dobitak – kazala je Pekić.

Pekić je istakla da je potrebno sistemski pristupiti prevenciji ovisnosti o kockanju kroz obrazovni sektor i kontinuirano raditi na edukaciji novih generacija.

– Ništa što sad poduzmemo neće automatski smanjiti ogromne iznose novca koji se uplaćuju igre na sreću. Potrebno je sistemski pristupiti prevenciji ovisnosti o kockanju kroz obrazovni sektor i kontinuirano raditi na edukaciji novih generacija, obezbijediti poštivanje postojeće zakonske regulative i raditi na njenom unapređenju, podizati svijest javnosti o tome da kockanje nije bezazleno nego rizično ponašanje, destigamtizirati osobe koje su ovisne i obezbijediti im adekvatan tretman – naglašava Pekić.

Dodaje da ukoliko budemo sistemski radili na navedenim mjerama možemo za pet do deset godina očekivati smanjen broj onih koji idu u kladionice i igraju igre na sreću.

– Ovdje nema instant rješenja, nego je potrebna dugoročna strategija kako bismo odgajali zdrave generacije. Nužno je raditi na podizanju sveukupne kvalitete života građana, koja uključuje i zaštitu mentalnog zdravlja – zaključila je Pekić.

Izvor: Faktor

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Potražnja za kreditima u BiH u porastu

Potražnja preduzeća za kreditima u Bosni i Hercegovini nastavila...

ZDK: 210 vjenčanja u julu – Znate li koliko ih je završilo razvodom?

U Federaciji BiH u julu ove godine na „ludi...

Faruk Suljović na humanitarnom trilatonu prikupio 22.571 KM za oboljele građane

Faruk Suljović je za oboljele od raka prikupio 22.571...

Ministrima najdraži audi, na vozila potrošeno 13,2 miliona KM

Institucije Bosne i Hercegovine u periodu od januara 2021....