Kako funkcionira Sporazum o readmisiji: U BiH ove godine registrovano 18.000 migranata, koliko je vraćeno?

/

U Bosnu i Hercegovinu je u tekućoj 2024. godini ušlo otprilike 18.000 migranata, kazao nam je Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa stranicima, a prema njegovim riječima, ove brojke su manje više iz godine u godinu iste.

BiH ima četiri privremena prihvatna centra, ukupnog kapaciteta 4.592 mjesta i svi migranti koji dođu u našu zemlju, registruju se u njima.

– U odnosu na period prošle godine do danas i u periodu ove godine, te brojke su skoro pa iste. Ove godine smo registrovali otprilike 18.000, dok je prošle godine to bilo otprilike 17.000. Kada pogledamo te brojke i tu statistiku, one su u nekom znatnom povećanju, ali tu je to negdje kada je u pitanju BiH – kazao nam je Laketa.

Iz Službe za poslove sa strancima BiH su nam kazali da najviše migranata dolazi iz Afganistana, Pakistana, Sirije, Iraka, Bangladeša, ali da je u posljednje vrijeme primjetan povećan broj migranata iz Turske.

– Starosna struktura je od 18 do 35 godina, ima i porodica s malodobnom djecom – pojasnio je Laketa.

Sporazum o readmisiji

Sporazum o readmisiji je pravni instrument koji uređuje obaveze država potpisnica u vezi sa prihvatom i povratkom osoba koje su nelegalno boravile na njihovim teritorijama, a važan je za kontrolu migracija i borbu protiv nelegalnog migriranja.

BiH je do sada potpisnica Sporazuma o readmisiji sa Pakistanom, Turskom, Evropskom unijom, Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, kao i sa određenim međunarodnim organizacijama kao što su Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i druge.

– Kada je u pitanju region, mi imamo potpisan Sporazum sa Crnom Gorom, Srbijom i Hrvatskom. Po pitanju readmisije, mi smo u znatnom broju napredovali u smislu primjene sporazuma. U ranijem periodu je bilo nekih problema, međutim u ovom periodu imamo neke saradnje sa Srbijom, Crnom Gorom i Hrvatskom – rekao nam je Laketa.

Laketa dodaje da je najbolja saradnja ostvarena sa Republikom Hrvatskom.

– Najveća primjena Sporazuma je upravo sa Hrvatskom. S obzirom na to da je Hrvatska članica Evropske unije, mi imamo ostvaren i bilateralni i multilateralni sporazum. Najveći broj zaprimljenih zahtjeva imamo iz Hrvatske kao i realizovanih prihvata. U ovoj godini smo imali malo više od 12.000, utvrdili smo obavezu prihvata negdje otprilike 6.800, a realizovali smo otprilike 4.260 – istakao je Laketa.

Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u regionu koja ima potpisan Sporazum o readmisiji sa Pakistanom koji je stupio na snagu 2021. godine.

Laketa je dodao i da je u pogledu statistike BiH jedina u regionu čija je Služba prihvatila, odnosno vratila najveći broj migranata, odnosno stranih državljana u zemlje porijekla.

– U toku je i Bangladeš gdje radimo zajedno sa Ministarstvom sigurnosti da se naprave procedure za povratak – kazao je.

Proces deportacije

Svaki strani državljanin bez reguliranog boravka u skladu sa zakonima BiH smatra se ilegalnim migrantom kojem u konačnici prijeti i deportacija iz Bosne i Hercegovine sa izricanjem mjere zabrane ulaska u BiH u trajanju od minimalno jedne do pet godina.

Žarko Laketa je objasnio i kako funkcionira proces deportacije.

– Kada treba nekoga da vratimo u zemlju porijekla, onda mi to lice stavljamo pod nadzor u naš imigracioni centar. Nakon toga se u skladu sa zakonom izdaju određena rješenja o stavljanju pod nadzor nakon čega dogovaramo proceduru s ambasadom kako bi se realizovao povratak u zemlju porijekla – objasnio je Laketa.

Dodao je i kada je riječ o Sporazumu o readmisiji, on je propisao da prihvatamo ili vraćamo lica u zemlju s kojom imamo potpisan sporazum. Propisano je i da to bude u redovnom ili skraćenom postupku, tačnije mora postojati dokaz da je lice ušlo u zemlju.

Deportacija košta državu, a Laketa je pojasnio i da postoje projekti s Međunarodnim organizacijama koje olakšavaju troškove.

– Zavisi koja je destinacija u pitanju. Ono što mogu reći jeste da imamo određene projekte sa Međunarodnim organizacijama preko kojih to finansiramo. Imamo i jedan dio planiranih sredstava u našem budžetu kojima kupujemo karte i sve ostalo. Dakle, sve to košta državu, ali ono što treba naglasiti jeste da veći dio tog novca koristimo iz fondova Evropske komisije – pojasnio je.

Prema podacima Službe za poslove sa stranicima BiH, prošle godine je obavljeno 2.756 povrataka od kojih je oko 70 prisilnih. Lica su udaljena iz BiH u zemlje porijekla i one koje ih prihvataju, a većinom su bili iz Alžira, Maroka, Turske i Pakistana.

Laketa se osvrnuo i na povećan broj stranaca koji dolaze iz Turske, koja je već na trećem mjestu kada je riječ o zemaljama iz kojih dolazi najveći broj migranata u BiH, piše Faktor.

– Turska je država koja ima bezvizni režim ulaska u BiH i onda imamo dosta slučajeva kada ostaju duže od roka predviđenog strancima – zaključio je.

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Potražnja za kreditima u BiH u porastu

Potražnja preduzeća za kreditima u Bosni i Hercegovini nastavila...

ZDK: 210 vjenčanja u julu – Znate li koliko ih je završilo razvodom?

U Federaciji BiH u julu ove godine na „ludi...

Faruk Suljović na humanitarnom trilatonu prikupio 22.571 KM za oboljele građane

Faruk Suljović je za oboljele od raka prikupio 22.571...

Ministrima najdraži audi, na vozila potrošeno 13,2 miliona KM

Institucije Bosne i Hercegovine u periodu od januara 2021....