Desetine hiljada ljudi u BiH ne mogu prijaviti prebivalište i dobiti dokumenta

/

U Bosni i Hercegovini, prema procjenama, desetine hiljada ljudi, među kojima su i pripadnici romske populacije, ne mogu prijaviti prebivalište i dobiti lične identifikacione dokumente.

U mnogim slučajevima nema dostupnih dokumenata zbog neregulisanog vlasništva. BHRT je provjerio, kako unaprijediti uočene zakonske manjkavosti?

Prilikom prijave prebivališta u Bosni i Hercegovini, uočeni su problemi, koji posebno pogađaju osobe u stanju socijalne potrebe i romsku populaciju. Uzroci problema tiču se procedure legalizacije boravka. Ukoliko problem ne bude riješen, posljedice uključuju daljnje marginaliziranje ove populacije i porast rizika da postanu žrtve trgovine ljudima.

– Mi smo imali slučaj žrtve trgovine ljudima, radilo se o djetetu koje je tek napunilo 18 godina , koji je bio u sigurnoj kući, on je imao prebivalište u RS. I mi smo došli u situaciju da je odjavio svoje prebivalište u RS-u, ali nije mogao prijaviti svoje prebivalište, jer je napunio 18 godina, nije imao nikakvo stambenu jedinicu – naveo je Mirsad Bajramović, direktor Udruženja Zemlja za djece u BiH.

Jedan od ciljeva je osigurati da ove osobe imaju legalan status, koji će im olakšati pristup osnovnim ljudskim pravima.

– Važeći zakon o prebivalištu državljana BiH uvodi isključujuće uvjete, imperativne naravi, zbog kojih postoji mogućnost da određena osoba ne može prijaviti prebivalište, a ako ne može prijaviti prebivalište, onda se dovodi u situaciju da je čitav niz drugih prava te osobe – kaže Zlatan Begić, profesor na Pravnom fakultetu u Tuzli.

Ovi problemi proizlaze iz Zakona o prebivalištu i boravištu državljana Bosne i Hercegovine, koji od 2015. godine zahtijeva dokaze o vlasništvu ili valjan pravni osnov za prijavu prebivališta. U mnogim slučajevima, posebno u romskim zajednicama, nema dostupnih dokumenata zbog nereguliranog vlasništva.

– U projektu koji treba da poboljša ljudska prava u oblasti onih koji su socijalno marginalizirani ali romske populacije, izmjenama zakona u BiH, da se umanji mogućnost zloupotrebe ovakve marginalizirane populacije, da doprinesemo da isključimo mogućnost trgovine ljudima ove grupe – navodi Jasmin Bešić, direktor USAID/INSPIRE programa.
Aktivnost zagovaranja izmjena i dopuna Zakona o prebivalištu traje do kraja godine. Aktivnosti se realiziraju u okviru projekta “Svjetionik slobode.

Naš put ka zaštiti romske populacije od trgovine ljudima”, uz podršku Programa zaštitе ljudskih prava, piše BHRT.

 

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Šokantan incident u BiH: Nezadovoljni roditelj ušao u zbornicu i ošamario profesoricu

U Srednjoj poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini došlo...

Predsjedništvo BiH kupuje automobile za 200.000 KM, ovo su specifikacije koje traže

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine izdvojit će približno 200.000 KM...

Potresne fotografije iz Jablanice: Oproštaj od žrtava poplava i klizišta kao opomena za budućnost

Hiljade građana prisustovalo je dženazi koja je klanjana žrtvama...

450.000 penzionera dobit će 100 ili 200 KM pomoći

Više od 450.000 penzionera korisnika Federalnog zavoda MIO u...