Kako se trošio novac u Federalnom ministarstvu za borce, u komisijama uglavnom uposlenici…

/

Pri Federalnom ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata imenovano je 14 komisija čiji su članovi uglavnom uposlenici ministarstva, njih 39.
Naknade za rad članovima, navode federalni revizori, isplaćuju se isključivo “kada se zadaci obavljaju izvan radnog vremena”, a što ovdje većinom nije slučaj.

U prošloj godini za rad u komisijama izdvojeno je više od 58.000 KM.

Nema podataka o prekovremenim satima

– U izvještajima o radu komisija navodi se vrijeme obavljanja zadataka, ali oni ne sadrže podatke o broju prekovremenih sati ili sati rada u dane vikenda ili praznika kako je to propisano Uredbom. Dakle, nisu dosljedno primijenjene odredbe Uredbe o načinu osnivanja i utvrđivanja visine naknade za rad radnih tijela osnovanih od Vlade FBiH i rukovodilaca federalnih organa državne službe u dijelu navođenja broja prekovremenih sati u izvještajima o radu komisija – navodi se u Izvještaju o finansijskoj reviziji Federalnog ministarstva za boračka pitanja za 2023. godinu i dodaje:

– Obračun naknada zaposlenicima u iznosu od 58.135 KM po osnovu angažmana u komisijama nije imao tretman prihoda od nesamostalne djelatnosti kako je propisano. S obzirom na to da Federalno ministarstvo finansija nije osiguralo preduvjete za obračun poreza i doprinosa u skladu sa ovim propisima zbog ograničenja postojeće aplikacije za obračun plaća i naknada u Trezoru FBiH, nisu obračunati i uplaćeni propisani porez i doprinosi.

Članovi komisija koji su većinom zaposlenici ministarstva, imenovani su Komisiji za javne nabavke (16.714 KM), Komisiji za rješavanje pitanja retroaktivnih isplata (16.704 KM), Komisiji za utvrđivanje i pregledanje rang-liste za sufinansiranje nabavke motornih vozila za RVI 100 posto I grupe (4.446 KM), Drugostepena stambena komisija (3.250 KM), komisije za popis sredstava i obaveza (2.200 KM) i druge.

U Izvještaju federalnih revizora se govorilo i o implementaciji Zakona o provođenju kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite.

Ne mogu se opravdati utrošena sredstva

Implementacija zakona je počela 05.07.2010 godine i koštala je do sada Federaciju 22,8 miliona KM.

– Kao što je konstatovano i ranijih godina, broj predmeta za rješavanje u dinamičkom planu revizija za 2023. godinu nije sačinjen na osnovu preostalih neriješenih predmeta na kraju prethodne godine. Ovo naglašavamo jer plan usvaja Vlada FBiH, kao i troškove koji će nastati po osnovu kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite (BIZ). Na osnovu dinamičkog plana po fazama i broja izvršenih kontrola na predmetima u 2023. godini, ne možemo potvrditi da je realizovan, niti se mogu opravdati utrošena odobrena sredstva za potrebe provođenja kontrole zakonitosti iz oblasti boračko-invalidske zaštite u 2023. godini – naveli su federalni revizori.

U dosadašnjem periodu implementacije Zakona o provođenju kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti BIZ-a utrošeno je ukupno 22.814.993 KM, od čega u 2021. godini 638.384 KM, u 2022. godini 560.411 KM, a u 2023. godini 585.788 KM.

Osvrnuli su se i na “interventna sredstva”.

Pravo na jednokratnu pomoć, smještaj, odvojeni život

– Programom utroška sredstava utvrđeno je da će se interventna sredstva koristiti za podršku programima i projektima za hitne i nepredviđene slučajeve koji nisu obuhvaćeni u javnom pozivu. Interventna sredstva u iznosu od 70.000 KM odobrena su za 22 udruženja u pojedinačnim iznosima od 1.000 KM do 10.000 KM.

Revizijom smo utvrdili da su interventna sredstva najvećim dijelom odobrena za finansiranje rada i redovnih aktivnosti udruženja. Zbog navedenog ne možemo potvrditi ispunjenost utvrđenih kriterija (hitnost i nepredviđenost) kod realizacije interventnih sredstava. S obzirom na to da Zakonom o izvršavanju Budžeta FBiH za 2023. godinu nije regulisana kategorija interventnih sredstava, smatramo da ne postoji zakonski osnov za ovakav način planiranja i raspodjele sredstava – stoji u revizorskom izvještaju.

U ovom ministarstvu prošle godine je, a shodno Uredbi o isplati pomoći poslodavca, isplaćena jednokratna novčana pomoć u iznosu od po 1.260 KM za 242 zaposlenika, odnosno svim zaposlenicima u radnom odnosu izuzev ministra. Za to su potrošene 304.917 KM.

U Ministarstvu imaju pravo i na naknadu za odvojeni život za što je utrošeno 7.028 KM, kao i za smještaj dužnosnika za što je potrošeno 17.543 KM. Uposlenicima je isplaćen i regres za godišnji odmor za što je izdvojeno 150.971 KM…

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Hrvatska šalje 10 miliona eura za sanaciju šteta od poplava u BiH

Održana je 29. (telefonska) sjednica Vlade Republike Hrvatske na...

Pomozi.ba za 36 sati prikupio skoro dva miliona KM za žrtve poplava

U samo 36 sati od pokretanja akcije “Poplave 2024,”...

Adil Šuta: Svi koji su izbjegli iz kuća su smješteni, niko nije bez krova nad glavom

Ministar finansija u Vladi HNK i šef kriznog štaba...

Pogledajte kako ljudi i građevinske mašine raščišćavaju teren oko kuća

Paralelno sa potragom za nestalima, u Jablanici je jutros...