Kako u BiH smanjiti ratu stambenog kredita: Savjeti za povoljniju otplatu

/

Otplata stambenog kredita za mnoga domaćinstva u Bosni i Hercegovini predstavlja ogroman finansijski teret. Iako su kamate manje u odnosu na period od prije deset godina, nove okolnosti nisu unijele bezbrižnost u otplatni plan. Istražujući kako smanjiti ratu na stambeni kredit, objedinili smo savjete finansijskih stručnjaka kao i agencija / firmi specijaliziranih za kreditno posredovanje. Jedna od njih, Simplefy, u svom vodiču između ostalog predlaže da ponovo pregovarate o ponudi sa bankom ili da jednostavno svoj kredit prebacite u drugu banku, koju smatrate povoljnijom. “Pokušaj ponovnog pregovaranja o ponudi s boljim uslovima mogao bi biti dobra opcija za smanjenje mjesečne rate”, navode.

Za one koji imaju ušteđevinu, postoji opcija da prijevremeno otplate dio ili cijeli kredit, uz napomenu da obrate pažnju na moguće troškove prijevremene otplate. Alternativno, možete skratiti rok otplate, dok visina rate ostaje ista, čime se smanjuje ukupni iznos plaćenih kamata.

Birati kraći rok otplate

No, ono što je najvažnije prilikom podizanja stambenog kredita, savjetuju finansijski eksperti, je dobro istražiti sve ponude banaka. Pronaći najpovoljnijeg zajmodavca koji će vam ponuditi najnižu kamatnu stopu i najpovoljniji otplatni plan.

Zlatno pravilo (ukoliko vam to finansije uopće dozvoljavaju) je da uvijek birate kraći rok otplate, jer što je rok otplate duži to znači da ćete na kraju platiti i više kamate.

Imajte na umu da se EMI (Equated Monthly rates) za stambeni kredit, a koji je sastavni dio procesa otplate kredita, sastoji od dva dijela: kamate koja se naplaćuje na posuđeni iznos i glavnice. Tokom prvih nekoliko godina otplate plaćate više za zaračunate kamate, a manje za glavnicu. Stoga je bolje za vas, ukoliko doživite povećanje plate ili drugih primanja u vašem kućnom budžetu, da izvršite povećanje plaćanja EMI-a, čime ćete utjecati na smanjenje glavnice i ukupne kamate koja vam se naplaćuje. U početku će vam to možda izgledati simbolično, ali svaki pomak naprijed u bržoj otplati kredita na kraju će se računati kao korist. No, prije toga provjerite sa bankom kako možete i da li možete uraditi godišnju reviziju EMI-ja.

Fiksna ili promjenjiva kamatna stopa, vječita dilema

Budnost tokom kreditnog staža također je važna. Uvijek se informirajte i pratite kretanje kamatnih stopa u bankarskom sektoru. Mnogo je online alata s kojima možete praviti poređenja u visini rate. I uvijek budite spremni da pregovarate sa svojom bankom o mogućim boljim uslovima otplate koja će odgovarati i vašim finansijskim uslovima.

Vječita dilema kod podizanja stambenih kredita je i ta – da li izabrati fiksnu ili promjenjivu kamatnu stopu. Promjenjiva kamatna stopa može donijeti fleksibilnost i potencijalno niže troškove otplate, ali ona ne dolazi bez rizika. Dok je tržište stabilno, mjesečne uplate mogle bi se smanjiti smanjenjem kamatnih stopa, ali ne smijete izgubiti iz vida činjenicu da su tržišne turbulencije izgledne, i da isto tako kamate mogu biti i veće. Zato je vrlo važno znati svoje mogućnosti ne samo kod otplate kredita već i preuzimanja i podnošenja rizika i svega što iz njega može proisteći.

Izvor: Forbes

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

BiH bolje rangirana od mnogih članica EU u Indeksu zakona i reda

Indeks zakona i reda (Law and Order Index) za...

Utvrđena brojna kršenja pravila: CIK kaznio stranke s pola miliona KM

Centralna izborna komisija (CIK) BiH je od 20. maja...

Srušeni rekordi: Prikupljeno 240 hiljada KM za borbu protiv karcinoma dojke u Sarajevu

U Sarajevu je danas održana humanitarna tradicionalna utrka Race...

Za liječenje oboljelih u FBiH potrebno sedam miliona KM mjesečno: Liste čekanja i dalje rastu

Zaključno sa 31. augustom ove godine, na listama čekanja...