U proceduri novi zakon o prijavljivanju korupcije u FBiH

/

U parlamentarnoj proceduri Federacije Bosne i Hercegovine je akt čiji službeni naziv je Nacrt zakona o zaštiti prijavilaca nepravilnosti, a odnosi se i na zaštitu osoba koje prijavljuju korupciju pa i onu u radnoj sredini.

Između ostalog najavljuje kazne za odgovorne osobe koje u njihovim sredinama ne dozvoljavaju prijavljivanje nepravilnosti, ali i za same prijavitelje ako svjesno podnose lažnu prijavu.

Predloženi zakon zabranjuje osvetu čak i ako se pokaže da navodi iz prijave nisu tačni mada je prijavilac bio uvjeren da jesu.

Nijedan pa ni ovaj zakon u Federaciji BiH ne može stupiti na snagu bez većinske podrške oba doma Federalnog parlamenta, pa je u fazi nacrta predložen za dnevni red sjednice Doma naroda sazvane za 14. novembar, dok je u Predstavničkom domu već odobren na sjednici održanoj prošlog mjeseca.

Predlagač je Federalna vlada i kao jedan od razloga navodi da je ova materija ostala neuređena jedino u Federaciji BiH, dok su zakoni o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju na snazi na nivou države Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH.

– Ovim zakonom osigurava se učinkovit sistem zaštite prijavilaca nepravilnosti od bilo kojeg oblika ugrožavanja ili povrede prava prijavilaca i drugih osoba koje u skladu s ovlm zakonom uživaju zaštitu, koja bi mogla biti u vezi s prijavom nepravilnosti kojima se povređuje javni interes, uključujući i prijavu nepravilnosti koja se odnosi na poduzimanje koruptivnih radnji, kršenje ljudskih prava, kao i zloupotrebu službenih ovlasti ili službenog položaja – navela je Vlada.

Prijava podrazumijeva pisano ili usmeno obavještenje koje sadrži podatke o nepravilnostima, odnosno informacije o saznanjima i okolnostima na osnovu kojih prijavitelj ima razumno uvjerenje da je nepravilnost pokušana, izvršena ili da je u toku. Prema Vladinom obrazloženju, termin ‘razumno uvjerenje’ ovdje se odnosi na situaciju kad prijavilac ima opravdan razlog vjerovati u istinitost prijavljenih informacija.

– Prijava nepravilnosti u Federaciji BiH” je otkrivanje informacija o povredi prava koje se odnosi na sljedeća područja: javnu nabavku, finansijske usluge, proizvode itržišta, sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, sigurnost i usklađenost proizvoda, sigurnost prometa, zaštitu okoliša, zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost, sigurnost hrane i hrane za životinje, zdravlje i dobrobit životinja, javno zdravlje, zaštitu potrošača, zaštitu privatnosti i osobnih podataka te sigurnost mrežnih i informacijskih sistema, uključujući iinformacije o korupciji, kršenju ljudskih prava, zloupotrebi službenih ovlasti ili službenog položaja – navedeno je u Nacrtu.

Relevantni pravni okvir Evropske unije, s kojim Bosna i Hercegovina ima obavezu uskladiti domaće zakonodavstvo je Direktiva (EU) 2019/1937 Evropskog parlamenta i Vijeća o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije. Obrađivač se prilikom pripreme zakona rukovodio principima i terminologijom propisanim Direktivom te se ovim propisom stvara pravni osnov za modernu i djelotvornu zaštitu prijavilaca nepravilnosti koji u radnom okruženju nakon prijave nerijetko budu izloženi različitim posljedicama – otkazu ugovora o radu, nemogućnosti napredovanja, premještaju, mobbingu, posrednoj i neposrednoj diskriminacija te drugim neprijatnostima, što se poduzima iz osvete prijaviteljima.

Ovim zakonom se zakonodavstvo Federacije BiH djelimično usklađuje s navedenom direktivom, pri čemu se potpuna usklađenost očekuje u nastavku procesa pridruživanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, obrazložila je Vlada.

Izvor: Avaz

spot_img

Povezani postovi

Hoće li se reaktivirati Fond za studentske zajmove FBiH koji je prestao sa radom prije četiri godine?

Više zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i...

Roditelji učenika u BiH upozoreni o novom opasnom TikTok izazovu, može završiti kobno

Opasan TikTok izazov, poznat kao "Superman izazov", pojavio se i...

Provjerite pasoš na vrijeme: Izbjegnite komplikacije pred zimske praznike!

Dolazi nam vrijeme zismkih praznika, i nije na odmet...

Obavezna vakcinacija protiv pneumokoka za djecu u FBiH od 2025. godine

Imunizacija djece pneumokoknim vakcinama postaje obavezna u Federaciji Bosne...