Samozvani lovci na pedofile u BiH: Pomažu li ili ometaju pravdu?

/

Građani i organizacije svojim djelovanjem mogu doprinijeti postizanju društvene pravde. No, sasvim je jasno, kaznene mjere moraju određivati i sprovoditi samo i isključivo institucije i ustanove koje su zbog toga i formirane. Ništa drugačije nije u slučaju nijednog krivičnog djela, pa ni pedofilije, o kojoj se, zbog svega što se dešava na društvenim mrežama, sve više govori u posljednje vrijeme.

Dok je u javnosti odjeknuo zastrašujući slučaj pedofilije za koji je osuđen glumac Moamer Kasumović, mimo javnog života, ali uveliko na društvenim mrežama, šire se snimci na kojima pojedine grupe pokušavaju pronaći i detektovati prikrivene pedofile. No, leže li i tu opasnosti? Odlučili smo se na razgovor sa stručnjacima na ovu temu.

Kako to funkcioniše u SAD?

Primjera radi, u SAD-u policijske agencije velikog broja saveznih država imaju specijalne timove koji se bave “hvatanjem” pedofila u online svijetu na način da kreiraju lažne profile maloljetnika koji izgledaju vjerodostojno (svakodnevno objavljivanje fotografija, postova i sl. u skladu s godinama maloljetnika). Te profile najčešće kontaktiraju upravo pedofili, a policijski službenici nastavljaju komunicirait s njima, pa čak i ugovore susrete na zahtjev pedofila, kako bi prikupili dovoljno dokaza za hapšenje i podizanje optužnice.

Također, u SAD-u postoji sistem obavještavanja zajednice u koju se doseljava osoba osuđena za pedofiliju, no ove zakonske regulative nisu iste kao u EU, pa tako ni u BiH.

Zbog toga je uplitanje i javljanje pedofilima samoinicijativno u cilju prikupljanja dokaza prema Krivičnom zakonu možete odgovarati. Zakon o podstrekivanju navodi: “Ko drugog s umišljajem podstrekava na učinjenje krivičnog djela za koje se može izreći kazna zatvora od tri godine ili teža kazna, a krivično djelo ne bude ni pokušano kaznit će se kao za pokušaj krivičnog djela.”

Stoga stručnjaci upozoravaju  i na sve organizacije, ali i pojedince koji samo inicijativno uzimaju “pravdu u svoje ruke”.

Mišljenje stručnjaka

Saša Petrović je ranije za N1 kazao kako upravo roditelji počinju da se bave istragom.

“Dijete nikada nije krivo, dijete nije svjesno svojih postupaka, ne može shvatiti da neko taj ko prijeti neće ubiti roditelje. Kada dođemo objasnimo roditelju i predložimo da odu u organizacije, porazgovaraju s psihologom. Često roditelji uzme u svoje ruke istragu, nastavljaju komunikaciju s pedofilom, navode ga i unište istragu. Nekada imamo situaciju da znamo da je osoba seksualni predator, ali nas je roditelj doveo u situaciju da ne možemo osobu lišiti slobode jer je roditelj nastavio komunikaciju i naveo počinioca na vršenje krivičnog djela”, kazao je Petrović ranije za N1.

Jedan od najpoznatijih bh. advokata Vlado Adamović je kazao da je ipak prikupljanje dokaza profesionalni posao i da se time trebaju baviti profesionalci.

“Prikupljanje dokaza je profesionalni posao. Roditelji koji su zainteresovani iz nekog razloga, u pogledu sumnji da njihovo dijete kontaktira sa osobom za koju pretpostavljaju da to radi iz nekakvih kriminalnih razloga, preporuka je da policiju obavijesti na vrijeme. Ne trebaju sami poduzimati neke radnje. Način prikupljanja dokaza opredjeljuje i zakonitosti dokaza. Vrlo lako se može desiti da ono što roditelji smatraju dokazom zapravo to ne predstavlja dokaz na sudu. Moja preporuka je da po saznanju tzv. osnovane sumnje anagažuju profesionalci. Obavijestiti policiju, ispričati šta se sve desilo. Oni će znati šta poduzeti dalje”, pojasnio je Adamović.

Potom je dodao:

“U okviru određenih pravnih kvalifikacija za određena krivična djela, krivični zakon propisao koje radnje predstavljaju obilježje tog djela. Ukoliko nekog ko je neodlučan, navodite da počini tu radnju, zakon to zabranjuje”.

Jedna od takvih grupa je i grupa ‘Panter’. Godinama unazad su poznati, no šira javnost je o njima počela više govoriti tek u posljednje vrijeme. Naime, oni su našim građanima prepoznati kao svojevrsni lovci na pedofile. Putem društvenih mreža objavljuju videosnimke svojih “akcija”. I upravo u tim snicima pokazuju kako postupaju sa predatorima koji su imali namjeru “zavesti” maloljetnike.

Šta kaže zakon?

Jedan od viralnijih snimaka na društvenim mrežama je kada članovi Pantera šišaju navodno pedofila koji je došao na zakazano mjesto nadajući se sastanku za maloljetnicom. Umjesto djevojčice dočekali su ga članovi ove organizacije.

Međutim, stručnjaci i javnost su podijeljenog mišljenja. Mnogi smatraju da upravo članovi ove organizacije neovlašteno “uzimaju pravdu u svoje ruke”, te da nadležne institucije i pravosudni organi trebaju raditi svoj posao. Upravo njihovo djelovanje može i pred sudom biti osporeno.

Sudovi, policija i tužilaštvo jedini imaju pravo da presuđuju, legitimišu i sprovode zakon.

U nastavku donosimo jasno preciziran zakon na području Federacije Bosne i Hercegovine, ali i Republike Srpske.

U RS, prema članu 172. Krivičnog zakona Republike Srpske, osnovni oblik obljube s djetetom mlađim od 15 godina kažnjava se zatvorom od 2 do 10 godina. Ako je djelo počinjeno od strane bliskog srodnika ili uz upotrebu sile, kazna se povećava na najmanje 8 godina. U slučajevima teških posljedica, poput smrti djeteta, predviđaju se kazne od najmanje 10 godina ili čak doživotni zatvor.

Član 207. Krivičnog zakona Federacije BiH propisuje kaznu od jedne do 8 godina za osnovni oblik spolnog odnosa s djetetom.

Screenshot

U slučajevima nasilnog spolnog odnosa ili zloupotrebe položaja, kazne se kreću od 3 do 10 godina, dok se u situacijama s teškim posljedicama kazne mogu kretati od 5 godina do dugotrajnog zatvora.

Međutim, bitno je istaknuti da je najvažnija razlika između entitetskih krivičnih zakonodavstava u tome što u RS nije moguće otkupiti kaznu zatvora (izrečenu do jedne godine) za ovu vrstu krivičnih djela, dok u FBiH takva mogućnost postoji.

Podsjetimo, to je uradio poznati glumac Moamer Kasumović. On je za bludne radnje nad maloljetnikom osuđen na godinu dana zatvora. Kaznu je otkupio za 36.000 maraka (18.000 eura).

Svakako značajno za bh. javnost je da od ove godine pravosnažno osuđeni pedofili u Federaciji Bosne i Hercegovine od sada će biti upisani u Registar, koji će biti tajan i trajan, bez mogućnosti brisanja imena. Na registar se čekalo pet godina, a slična praksa već se provodi u Republici Srpskoj, gdje je evidentirano skoro 250 pedofila.

Od januara 2019. godine do septembra 2024. godine Opštinski sud u Sarajevu donio je 29 pravosnažnih odluka, a koje se odnose na krivično djelo bludne radnje nad maloljetnicima.

spot_img

Povezani postovi

Danas razvedravanje, a vikend ponovo donosi padavine

Danas u većem dijelu Hercegovine i jugozapadu Bosne razvedravanje....

Kampanje ni u jednom entitetu nisu dale željene rezultate: Otključale se “zaključane” cijene, ni traga društvenoj odgovornosti

Kampanje „Zaključavamo cijene“ u Federaciji BiH, a „Društveno odgovorni“...

Danas oblačno sa slabim padavinama, evo šta nas očekuje u narednim danima

Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme sa...

Lana Pudar i Džanan Musa najbolji bh. sportisti u 2024. godini

Bosna i Hercegovina 24. put je dobila najbolje sportiste,...