Dr. Lekić savjetuje: Kada trebamo piti vitamine, zašto većina uzima vitamin D pogrešno i koji ne smiju nikako zajedno?

/

Znate li da u isto vrijeme nikako ne smijete uzimati kalcij i željezo ili vitamin D i kalcij? Kada je najbolje uzimati suplemente, koliko, kako ćemo znati šta nam u organizmu od mikronutrijenata nedostaje? Prof.dr. sc. Lana Lekić, magistrica farmacije odgovara na pitanja i upozorava – vitamine ne treba uzimati na “svoju ruku” jer možemo nanijeti štetu organizmu.

“Naš organizam ne može proizvoditi C vitamin i moramo ga suplementirati i uredu je da se uzima. On je vitamin razbuđivanja i uzima se ujutro prije doručka”, navela je Lekić u Novom danu.

Detoksikacija prije svega

Naglašava da suplementima, odnosno dodacima ishrani, liječimo samo simptome, ali ne i uzrok stanja.

“Sumplementi su druga linija.Šta je uzrok vašeg nedostatka željeza, slabog imuniteta? Za sve treba potražiti savjet educiranih osoba – ljekara. Dodaci prehrani su cijela jedna nauka. Njima možemo poboljšati ili pogrošati stanje u organizmu. Šta uzimati – odlulčuje se isključivo putem nalaza. Kada tijelo pošalje signal da nešto nije kako treba, uradite vitaminsko-mineralni status i to se radi u bilo kojoj laboratoriji. Kada to uradimo sigurni smo šta nam nedostaje. Ali tada i dalje nismo shvatili šta je uzrok. Npr. jutros sam osjetila sa nisam dobro jer mi je cijela sedmica bila naporna. Ali tada ne posežemo za vitaminima nego probitokom. AKoličina uvijek ovisi od anamneze pacijenta. Moramo očistiti crijeva da bi imala opciju resorpcije tih vitamina i minerala. Detoks organizma je neophodan. To je proces od dva-tri mjeseca i na taj način dovedete svoj organizam u balans. Nakon toga dodajete dodatke prehrani koji su vama potrebni. Jer ako uzimate dodatke prehane koji vam nisu potrebni uradit ćete više štete nego koristi”, naglasila je Lekić.

Koje vitamine ne smijemo piti zajedno?

Željezo i C vitamin idu skupa ujutro na prazan želudac. Ali ako uzmete veće količine C vitamina od preporučenih to može dovesti do toksikacije željezom. O svemu moramo voditi računa. B12 i C vitamin – to su kombinacije koje ne treba uzimati zajedno. Oni ponište jedan drugog. Pojačavanjem kalcija dobijate problem u bubrezima. Jako je važno pravilno, praovremeno i prave količine na pravi način konzumiramo.

Kada treba piti vitamine?

Vitamine za buđenje pijemo ujturo C, kompleks B vitamina, ali treba biti razmak od dva sata između njih. Željezo isto.

One topive u mastima moramo uzeti uz obrok – uz ručak ili poslije ručka, to su DEKA vitamini – D,E,K,A. S tim da bi D preporučila i uvečer da se pije jer vitamine i mineraleze kosti pijemo uvečer. To su – D, Mg, Ca. Kada imate asocijaciju kosti i mišići – sve to ide uvečer.

Korištenje multivitamina?

Nisu dobar izbor nikako. Imate minimalna količine u toj suplelementaciji. Iskombinovani su tako da sadrže ono što ne može zajedno da se pije.
Ne i u obliku gumenih bombona, puniesu šećera.

Vitamin D – kada uzimati i u kojem obliku?

Vitamin D je najvažniji. SZO je rekao da nas je 90 posto u deficitu i da ga treba uzimati. Ali koji je oblik vitamina D koji se može apsorobovati, tablete se svega 20 posto apsorbuju. S druge strane, ako vaš crijeva nisu dobro džaba vamje to što pijete. U obliku kapi je najbolje. Kapi se uzimaju ispod jezika da prođe u sluznicu i tako se apsorbira u organizam, ne guta se.

Magenzij u spreju?

Savršeno. Potpuno smo zaboravili dermalnu upotrebu. Često se povezue magnezij sa grčevima i sportašima, ali najveći mišić je srce i njemu treba magnezij. Sprej, gel, krema sve je to dobro, mazati svai dan nećemo pretjerati, piše N1.

spot_img

Povezani postovi

Jeste li znali da postoji voće koje vam može pomoći kod napada panike?

Napadaji panike pogađaju milione ljudi, a mogu ga doživjeti...

Taste Atlas objavio listu 100 najboljih kuhinja u svijetu: Na kojem mjestu se nalazi BiH?

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio godišnju...

Ovo su znakovi da vam nedostaje cink u organizmu, prepoznajte ih na vrijeme

Cink je jedan od ključnih minerala potrebnih tijelu za...

Nevjerovatna moć popularnog začina: Studija otkrila i da može otopiti salo te ubrzati metabolizam

Kardamom potječe iz Indije, zemlje začina te je intenzivnog...