Broj slučajeva nasilja u porastu, žrtve i muškarci

/

U prvih deset mjeseci ove godine u Unsko-sanskom kantonu policija je evidentirala 133 slučaja nasilja u porodici, što je povećanje u odnosu na ranije godine.

“Bilježimo sve više prijava nasilja u porodici, slučajevi su u fazi obrade ili su već završeni, te u vidu krivičnih prijava proslijeđeni nadležnom kantonalnom tužilaštvu”, kaže Adnan Beganović, portparol MUP-a USK.

Prema njegovim riječima, u najvećem broju slučajeva žrtve nasilja su žene, ali u posljednje vrijeme i muškarci, a mahom se radi o licima u starijoj životnoj dobi.

“Ne možemo u svemu zanemariti ni najmlađe, jer postoji veliki broj djece koja možda nisu direktno žrtve nasilja, ali su bili pasivni svjedoci i žrtve psihičkog zlostavljanja zbog nasilja u porodici”, ističe Beganović.

U policiji navode kako je ova negativna društvena pojava danas veoma rasprostranjena na području Unsko-sanskog kantona, te da žrtve u velikom broju slučajeva nasilje ne prijavljuju iz straha ili predrasuda zbog negativnih reakcija društvene zajednice.

Također, značajan je broj povratnika u izvršenju ovih krivičnih djela, što znači da se mora više uraditi na njihovom sankcionisanju.

“Sigurno je da se radi o problematici gdje je potrebna bolja koordinacija i sinergija više društvenih faktora u cilju prevencije i suzbijanja ovih pojava”, kaže Beganović, te dodaje kako u posljednje vrijeme žrtve ipak imaju sve više hrabrosti da prijave nasilje.

U cilju prevencije nasilja i motivisanja da se ono prijavi, policija u Unsko-sanskom kantonu provela je veliki broj edukativnih predavanja o ovoj tematici, a ostvarena je i saradnja s velikim brojem medija.

Pretpostavlja se kako su uzroci učestalosti ove pojave sve teža ekonomska situacija, te stanje opšte besperspektivnosti koje vlada u društvu.

“Nasilna ponašanja unutar porodice su transgeneracijski obrasci koji se prenose, a današnje porodice su na udaru teške ekonomske situacije i društvenih okolnosti koje pogoduju takvim obrascima”, kaže psiholog Edin Biščević.

U Centru za socijalni rad u Bihaću navode kako je stanje u društvu prilično zabrinjavajuće.

“Sigurno da postoje slučajevi gdje se nasilje desilo, a nije prijavljeno, tako da je situacija zaista složena. Ono što je primjetno u posljednje vrijeme jeste povećan broj slučajeva seksualnog zlostavljanja djece i maloljetnika od strane srodnika, i ono što je interesantno, povećanje prijava silovanja žena od strane supružnika. Jedini ohrabrujući podatak u cijeloj ovoj priči je to da žrtve sve češće odluče prijaviti nasilje, što ranije nije bila praksa zbog različitih okolnosti”, kažu u ovoj ustanovi, pišu Nezavisne novine.

spot_img

Povezani postovi

Hoće li se reaktivirati Fond za studentske zajmove FBiH koji je prestao sa radom prije četiri godine?

Više zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i...

Roditelji učenika u BiH upozoreni o novom opasnom TikTok izazovu, može završiti kobno

Opasan TikTok izazov, poznat kao "Superman izazov", pojavio se i...

Provjerite pasoš na vrijeme: Izbjegnite komplikacije pred zimske praznike!

Dolazi nam vrijeme zismkih praznika, i nije na odmet...

Obavezna vakcinacija protiv pneumokoka za djecu u FBiH od 2025. godine

Imunizacija djece pneumokoknim vakcinama postaje obavezna u Federaciji Bosne...