Kršenje Ugovora o EZ: BiH suočava se s mogućim sankcijama

/

Naime, ugovorne strane EZ, uključujući i BiH, su bile dužne donijeti zakone i druge propise potrebne za usklađivanje sa navedenim Uredbama do 01.10.2022.  BiH do navedenog roka nije donijela potrebne nacionalne mjere. 

11.i 12. decembra ove godine u Beču će biti održani sastanci Stalne grupe na visokom nivou (PHLG) i Ministarskog vijeća Energetske zajednice, na čijem dnevnom redu je i Odluka Ministarskog vijeća o obrazloženom zahtjevu podnesenom od Sekretarijata o kršenju Ugovora o uspostavi Energetske zajednice (EZ) od strane Bosne i Hercegovine.

Navedeno se konkretno odnosi na propust da se uskladi zakonodavstvo sa Uredbom 2017/1938 i Uredbom 2022/1032, koje se odnose na uvođenje mjera za sigurnost snabdijevanja prirodnim gasom i obaveze u pogledu skladištenja gasa.  Naime, ugovorne strane EZ, uključujući i BiH, su bile dužne donijeti zakone i druge propise potrebne za usklađivanje sa navedenim Uredbama do 01.10.2022.

BiH do navedenog roka nije donijela potrebne nacionalne mjere.  Dalje, Sekretarijat Energetske zajednice je 28. maja 2024. godine dopisom obavijestio Bosnu i Hercegovinu da još uvijek nije ispunila zahtjev u vezi prenošenja navedene legislative. Od navedenog datuma, Sekretarijat nije zaprimio nikakve informacije od Bosne i Hercegovine u pogledu donošenja mjera za usklađivanje sa navedenim uredbama. Slijedom navedenog imamo aktivnosti organa Energetske zajednice u pogledu pokretanja pravnog spora protiv države BiH, piše BUKA.

Dakle, dok i Evropa i svijet u cjelini “gore” oko usklađivanja energetskih politika, donošenja akcionih planova, mapa puta, usklađivanja sa procesom dekarbonizacije, zakupa skladišta prirodnog gasa u drugim zemljama, zaključivanja strateških sporazuma sa zemljama Kaspijskog regiona o alternativnim izvorima prirodnog gasa itd., naša vlast će snažno, proevropski i stameno učiniti samo sljedeće: predsjedavati sastankom Ministarskog vijeća (ministar MVTEO BiH) kada će se razmatrati usvajanje gore navedene Odluke.

Na kraju, u krajnjem više nije ni problem da li će navedene mjere (sankcije) u pogledu kršenja Ugovora o uspostavi EZ biti usvojene ili ne, problem je što ova vlast niti zna niti provodi bilo kakve mjere koje podrazumijevaju evropske standarde, sigurnost snabdijevanja energijom, uređenje tržišta, regionalnu povezanost, novu infrastrukturu i tako (nažalost) dalje.

spot_img

Povezani postovi

Troškovi uvoza: Automobil u Njemačkoj od 6.000 eura u BiH košta blizu 19.000 KM

Uvoz automobila iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu postaje...

Inspekcija Porezne uprave FBiH: Zapečaćena 124 objekta, otkriveno 199 neprijavljenih radnika

Inspektori Porezne uprave Federacije BiH proveli su opsežnu akciju...

Vijeće ministara podržalo inicijativu o ukidanju PDV-a na donirane lijekove

Na današnjoj sjednici Vijeće ministara je podržalo inicijativu zastupnika...

Na izgradnji koridora 5c kroz FBiH aktivno sedam gradilišta, a u ovoj godini otvara ih se još pet

Radovi na ključnoj investiciji u Federaciji BiH – koridoru...