Pročitaj mi ovu vijest.
Naime, kroz cijeli jučerašnji dan je bilo dosta “trzavica”, ponajviše zbog izjava zastupnika HDZ-a koji su bili izričito protiv ovog prijedloga. Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PFBiH Mladen Bošković je čak strankama Trojke zaprijetio “preispitivanjem odnosa” ako se ovaj prijedlog izglasa.
Ipak, fokus nije bio na zastupnicima HDZ-a za koje se već znalo da će biti protiv, već na predstavnicima drugih stranaka s hrvatskim predznakom.
Prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, tokom same sjednice predstavnici Ambasade SAD-a u BiH vršili su intenzivno lobiranje, a cilj je bio zaključak kojeg bi potpisale stranke HDZ 1990, HSS, HSP i HRS.
Pozadina ovog lobiranja je činjenica da bez glasova ovih stranaka u Domu naroda PFBiH ovaj prijedlog ne može proći, pa je tražen, a kasnije i “naizgled” prihvaćen kompromis u formi zaključka o “restruktuiranju” kompanije BH Gas, koja bi ostala nadležna za projekt Južna interkonekcija.
Upravo kod ovog zaključka dolazi do problema. Zastupnici SDP-a su u jednom trenutku signalizirali da će glasati protiv usvajanja ovog zaključka, koje je trebao predložiti HDZ 1990.
Kada je ta informacija dospjela do američkog ambasadora u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja, on je obavio videopoziv sa zastupnicima u Klubu SDP-a, nakon čega su oni promijenili svoje mišljenje i ponovo stali iza predloženih zaključaka.
Međutim, do promjene mišljenja došlo je kod zastupnika stranaka HDZ 1990, HSS, HSP i HRS koji su odlučili da napuste sjednicu i povuku saglasnost za navedeni prijedlog.
Prije samog glasanja o prijedlogu Zakona o južnoj interkonekciji, a nakon intenzivnih razgovora koji su se odvili tokom pauze, zaključak je formalno predložio zastupnik HSS-a Mario Karamatić, iako je ranije plan bio da to predloži HDZ 1990.
Tu dolazimo do apsurdne situacije, gdje zastupnici HDZ-a 1990 nisu podržali zakon o Južnoj interkonekciji, a naknadno su glasali za zaključke o istom zakonu, koji su njihovi, a u ime stranke HDZ 1990 ih je predložio Mario Karamatić iz HSS-a. Zaključci su na kraju uvjerljivo usvojeni, piše Klix.