Privrednik iz Tešnja, nezadovoljan višednevnim problemima izazvanim snježnim padavinama i neadekvatnim reakcijama nadležnih, odlučio je javno progovoriti o izazovima s kojima se suočavaju građani i privreda.
U svom iskrenom osvrtu, koji je izazvao veliki interes, osvrnuo se na propuste javnog sistema, od općinskog do federalnog nivoa, ističući neodgovornost nadležnih institucija i pozivajući na hitne reforme.
“Naša naivnost nema kraja! Dokle???
Evo šesti dan „Vanredne situacije zbog nepovoljni vremenski uslova“ i situcije koja još nije dovedena u normalu ?! Ne pišem i vrlo rijetko komentarišem (moj princip), ali ova mi je situacija prelila kap pune čaše!
Povodom ove situacije želim da dam svoje viđenje, odnosno analiziram nastalu situaciju sa svima vama i da nam se ne ponove slične posljedice. Krećem od sebe kao voditelja firme koju vodim i naravno kao vlasnik iste.
Prvi dan, neradni dan, snijeg je iznenadio sve „čak i zimske službe za održavanje cesta-puteva iako su plaćeni da adekvatno djeluju za ovakve situacije, ali eto uvijek ih snijeg iznenadi, mada je najavljeno crveno upozorenje o padavinama i tako niko nije na vrijeme mogao doći do određene destinacije odnosno radne obaveze.
Drugi dan, neradni dan, neprohodnost u saobraćaju, nema struje, nema uslova za odvijanje poslova. Šta je reješenje u privredi? (u mojoj firmi, radnici idu kući do normalizacije uslova za rad). Međutim ja kao glavni organizator rada firme sagledavam moguće posljedice u firmi i preduzimam mjere za što manje posljedice uzrokovane situacije. Zbog veličine padavina snijega kao prvi alarm je upitna nosivost krovova odnosno nastrešnica u krugu firme te organizujem skidanje snijega sa tih površina. Spas od katastrofalnih posljedica za koje ne znam da li bi uslijedile, a prije bi nego što ne bi. Naravo slijedi mehanizacijsko čišćenje parking površina od sniježih nanosa.
Treći dan, nema struje, nema interneta bez kojeg naše poslovanje nema smisla. Ipak organizujemo se puštanjem agregata u pogon proizvodnje struje za minimalno uspostavljanje normalizacije rada.
Četvrti dan poboljšanje normalizacije rada uz povremene prekide el.energije.
E sad privatno, živim u MZ Raduša. Uslovi na cesti gori od makadama, mimoilaženje nemoguće jer je širina čišćenja ceste jedne saobraćajne trake. Peti dan dolazi struja ulične rasvjete a u kući nemam struju.
To i jeste razlog mog nezadovoljstva i pisanja ovog teksta kako bi izrazio svoje mišljene i nezadovoljstvo na sve propuste u javnom sistemu za koje pojedinci na svim nivoima MZ, općina, kantona i Federacije primaju plate koje sigurno nisu halal, jer ih ne zarade sa svojim angažovanjem na radnom mjestu a mi im te plate zarađujemo.
NE PROZIVAM NI ELEKTRIČARE, nedaj bože, oni su iznijeli teret ove situacije, ali prozivam nadležne koji nisu na vrijeme preduzeli odgovarajuće mjere da ne dođe do ovakve situacije (kvalitet i investicije u infrastrukturu el.mreže). U ovoj situaciji trebao je biti opći poziv dobrovljcima za pomoć električarima za izvođenje adekvatnih radova u čišćenju linije dalekovoda i nošenju potrebnog alata i opreme do oštećenih destinacija pa da kvar traje dan ili dva a ne pet pa evo u pojedinim domaćinstvima i šesti dan (nema jedne faze, i baš ta domaćinstva nemaju struju).
Primjer dobre organizacije je situacija poplava 2014.godine. Posljedice i štete koje su nastale na pordučiju općine Tešanj, finansijski gledano, sigurno su veće od investicije unaprijed sagledanih mogućih nedostataka i na vrijeme preduzetih mjera da do njih ne dođe.
Sad je pitanje čija je to odgovornost ?! U javnim institucijama, obzirom da nema odgovornosti, to se ležerno kaže „Lezi hljabe da te jedem“.
Nadam se da će ovaj moj tekst, onima koji bi trebali da se osjećaju odgovornim i prozvanim, probuditi savjest za buduće aktivnosti da ne dođemo ponovo u ovakvu ili sličnu situaciju.” napisao je na svom facebook profilu privrednik Izudin Turkeš