Viktor Frankl, poznati austrijski nerolog, psihijatar i autor knjige „Čovjekovo traganje za smislom“ ostavio je iza sebe dragocjene lekcije o tome kako pronaći sreću čak i u najtežim trenucima. Kao preživjeli holokausta, Frankl je duboko razmišljao o životu, patnji i ljudskom potencijalu za radost. Njegova filozofija logoterapije, koja naglašava važnost pronalaska smisla u životu, nudi praktične savjete koje možemo primijeniti kako bismo povećali svoju sreću. Evo četiri ključna savjeta za životnu radost prema njegovom učenju.
-
Pronađite smisao u svemu što radite
Frankl je vjerovao da sreća dolazi ne iz izravnog traženja užitka, već iz osjećaja smisla u onome što radimo. Bez obzira na to radimo li posao, brinemo o obitelji ili sudjelujemo u društvenim aktivnostima, smisao je taj koji daje vrijednost našim iskustvima. Ako se osjećate izgubljeno ili nezadovoljno, zapitajte se: „Koji je dublji razlog iza mojih svakodnevnih aktivnosti?“ Čak i u naizgled običnim zadacima može se pronaći smisao ako ih sagledamo kroz prizmu povezanosti s drugima ili dugoročnih ciljeva.
-
Prihvatite patnju kao dio života
Jedan od najvažnijih Franklovih savjeta jest prihvaćanje činjenice da je patnja neizbježan dio ljudskog postojanja. Umjesto da bježimo od boli, Frankl nas poziva da joj damo smisao. Primjerice, umjesto da gledate na teške situacije kao na prepreke, možete ih sagledati kao prilike za osobni rast. „Patnja prestaje biti patnja onog trenutka kada pronađemo smisao u njoj“, rekao je Frankl. Ovo ne znači da trebamo tražiti patnju, već da se s njom suočimo hrabro, koristeći je kao alat za otkrivanje vlastite snage.
-
Usmjerite se na druge ljude
Frankl je naglašavao važnost altruizma i brige za druge. Kada smo fokusirani isključivo na vlastite probleme, lako je osjećati se preplavljeno. No, kada se usmjerimo na pomaganje drugima, naše vlastite poteškoće često postaju manje značajne. Pomažući drugima, ne samo da činimo svijet boljim mjestom već i povećavamo vlastiti osjećaj ispunjenja. Jednostavni činovi ljubaznosti, poput osmijeha ili pružanja pomoći nekome u nevolji, mogu značajno podići našu sreću.
- Živite u sadašnjem trenutku
Frankl nas podsjeća da sreća ne dolazi iz stalne čežnje za prošlošću ili strahovanja od budućnosti. Umjesto toga, trebamo se posvetiti trenutku u kojem se nalazimo. Ovo ne znači da ne bismo trebali imati planove ili ciljeve, već da ne smijemo zaboraviti uživati u malim radostima koje nam život pruža ovdje i sada. Šetnja prirodom, razgovor s prijateljem ili čak samo nekoliko minuta tišine mogu nas vratiti u sadašnji trenutak i ispuniti nas mirom. Franklova filozofija nas uči da sreća nije nešto što nam se događa, već nešto što sami stvaramo pronalaskom smisla, prihvaćanjem teškoća, brigom za druge i uživanjem u sadašnjem trenutku. U svijetu prepunom izazova, njegovi savjeti nas podsjećaju da životna radost nije u izbjegavanju boli, već u sposobnosti da kroz nju pronađemo dublju svrhu. Kroz primjenu ovih načela možemo obogatiti svoj život i pronaći sreću čak i u najneočekivanijim situacijama, piše portal Odmori mozak.