Jeste li znali da se u BiH nalazi najveći nadgrobni spomenik u Evropi? Evo kome pripada

/

Stećci i nišani, odnosno nadgrobni spomenici, svjedoci su burne prošlosti u Bosni i Hercegovini i borbe za njenu teritoriju i opstanak. Svjedoci su da je uvijek bilo onih koji su domovinu branili i odbranili od neprijatelja.

Jer Bosna je uvijek bila meta velikih sila, a nažalost, to se ni do danas nije promijenilo iako je međunarodno priznata država.

Ono što je manje poznato javnosti jeste da BiH ima najgrandiozniji nadgrobni spomenik na Balkanu, pa i u Evropi. Nalazi se na ulazu u Glamoč, u haremu Jakir, a riječ je o bašluku Omer-age Bašića koji je visok čak 412 centimetara (4,12 metara).

Bašluk Omer-age Bašića napravljen je 1798. godine, staroosmanskog je oblika, klasičnog izgleda, samo su dimenzije netipične, piše Faktor.

– Prema nekim tradicijama, pričama, pa čak i pisanim izvorima, aga Bašić ga je sam sebi za života isklesao. Ali ono što znamo jeste da je ubijen u zasjedi. Taj dio Glamoča je nekada bio nestabilna granica gdje se svašta dešavalo i u tim nekim upadima on je izgubio život – kaže za Faktor Nihad Klinčević, magistar nauka, istraživač i publicista.

No da bi se razumjela historija nišana, napominje, važno je upoznati faze u njihovoj izradi.

– Imamo ranu fazu koja obuhvata period od sredine 15. stoljeća do sredine 17. stoljeća i tada su se nišani izrađivali u skladu sa srednjovjekovnom klesarskom tradicijom na ovim prostorima i oni imaju dosta prenesenih ukrasa pa čak i natpisa na bosančici kao što imamo i na stećcima.

Druga faza izrade je od sredine 17. stoljeća kada dolazi do potpune ispostave Osmanskog carstva na ovom području i kada dolazi do uspostave sistema kao u ostalim teritorijama. U tom periodu nišani se počinju izgrađivati u skladu sa društvenim statusom preminule osobe i taj status se prikazuje na turbanu.

I u ranoj fazi i u kasnoj fazi zadržao se taj lokalni utjecaj koji se veže za srednjovjekovnu Bosnu, a on se ogleda u činjenici da kod uglednih i imućnih osoba možemo prepoznati i njihov nišan jer je masivan i ima malo drugačiji, bogatiji natpis – pojašnjava Klinčević.

Takve nišane od rane faze nalazimo i u Bakićima kod Olova, u Imamovićima kod Sokoca, nalazimo masovne nišane iz druge faze u Šetićima kod Rogatice, Alibegovićima kod Knežine.

– Šta je specifično za nišan u Glamoču? On je masivno izgrađen, ne mogu ga dvije osobe obuhvatiti. Ako bi padala kiša, mogli bi se sakriti ispod njegovog turbana koji je toliko iznad nas da nam pruža zaštitu da ne bismo ni pokisli.

Nišan Omer Age Bašića, Glamoč

spot_img

Povezani postovi

Inovacije u medicini: Pilule za mamurluk i njihovi efekti

U današnjem svijetu, gdje naučni napredak brzo transformiše zdravstveni...

Djeca koja jedu ovo su ljubaznija – nauka kaže da nije slučajnost

Šta ako bi promjena prehrane mogla učiniti djecu ljubaznijom...

Ljekovita biljka proljeća: Jagorčevina liječi srčane bolesti

Jaglac ili jagorčevina je biljna vrsta koja je rasprostranjena...

Finansijski sedmični horoskop: Blizanci će biti posebno uspješni, ali se dva znaka trebaju čuvati

Finansijski horoskop za period od 17. do 23. marta...