Jogurt ili kefir: Sve što trebate znati o ova dva zdrava napitka

/

Jogurt i kefir omiljeni su fermentirani mliječni proizvodi koji se već stoljećima koriste zbog svojih blagotvornih učinaka na zdravlje. Osim što su osvježavajući i ukusni, bogati su probioticima koji podržavaju probavu i imunitet. Sve više ljudi ih uključuje u svakodnevnu prehranu – bilo kao doručak, međuobrok ili laganu večeru, N1.

Dakako, koliko god nam se činili sličnima, istina je da postoje razlike koje utječu na to kome se preporučuje jedan, a kome drugi proizvod, a benefiti koje donose nisu isti te prema svojim potrebama možete odabrati jesu li za vas oba proizvoda ili samo jedan.

Da bi se razjasnile sve nedoumice, portal Zadovoljna.hr razgovarao je s nutricionisticom i dijetetičarkom Tanjom Olajdžijom, a u nastavku pročitajte sve razlike, prednosti i savjete za konzumaciju jogurta i kefira.

Koje su osnovne razlike u sastavu?

Jogurt i kefir fermentirani su mliječni proizvodi koji se razlikuju po mikroorganizmima, nutritivnim vrijednostima i učinku na zdravlje. Energetska vrijednost ovisi o udjelu mliječne masti, dok proteina u prosjeku ima 3 – 5 g na 100 g, s tim da grčki jogurt može imati i više od 10 g. Kefir sadrži nešto manje ugljikohidrata (3 – 6 g) zbog fermentacije.

Jogurt se proizvodi s pomoću bakterija Lactobacillus delbrueckii i Streptococcus thermophilus, koje razgrađuju laktozu u mliječnu kiselinu. Kefir sadrži širi spektar bakterija i kvasaca, uključujući i Acetobacter i Saccharomyces, što ga čini bogatijim probioticima.

Kefir sadrži više probiotičkih sojeva, uključujući kvasce pa je odličan za osobe s narušenom crijevnom florom, nakon antibiotika ili kod sindroma iritabilnog crijeva. Zbog enzima koji razgrađuju laktozu pogodniji je i za osobe s blagom netolerancijom. Njegov sastav može pomoći kod upalnih bolesti crijeva, gljivičnih infekcija i slabog imuniteta.

Jogurt, s druge strane, ima blaži probiotski učinak i bolje odgovara osobama s osjetljivim želucem, refluksom ili gastritisom. Jogurt je također sigurniji izbor za djecu i trudnice.

Jogurt i kefir povoljno djeluju na probavu i zdravlje crijeva, no kefir ima snažnije probiotičko djelovanje zbog većeg broja korisnih mikroorganizama.

Oba proizvoda kao blagodat za probavu

Jogurt poboljšava probavu laktoze, potiče rad crijeva, održava ravnotežu mikrobiote i može ublažiti proljev uzrokovan antibioticima.

Kefir dodatno jača crijevnu mikrobiotu, sadrži kvasce i više sojeva bakterija učinkovitih protiv štetnih mikroorganizama poput Helicobacter pylori i E. coli.

Jogurt i kefir mogu smanjiti nadutost i plinove balansiranjem crijevne flore, dok kefir dodatno pomaže probavi, omekšava stolicu i ublažava zatvor. Također može ublažiti proljev izazvan antibioticima i olakšati razgradnju složenih ugljikohidrata.

Koliko jogurta, a koliko kefira piti dnevno?

Za opće zdravlje i ravnotežu crijevne flore preporučuje se 150 – 250 ml dnevno. Kod probavnih smetnji, oslabljenog imuniteta ili nakon antibiotika kefir se može uzimati u količini do 300 ml, a jogurt do 250 g dnevno.

Sportaši i osobe koje žele više proteina mogu konzumirati 250 – 300 g grčkog jogurta.

Početnicima i osobama s osjetljivim želucem savjetuje se započeti s manjim količinama (50 –100 ml kefira ili 100 g jogurta) i postupno ih povećavati. Kod težih probavnih problema ili kandidijaze kefir treba uvoditi postupno, uz praćenje reakcije organizma.

Kada ih konzumirati?

Kefir i jogurt najbolje je konzumirati uz obrok ili kao užinu jer tako blaže djeluju na želudac i poboljšavaju probavu. Ujutro na prazan želudac ili navečer prije spavanja mogu imati dodatne koristi, ali osjetljivim osobama mogu izazvati nelagodu.

Osobe s ozbiljnom netolerancijom na laktozu ili alergijom na mliječne proteine trebale bi izbjegavati oba proizvoda. Također, kefir može izazvati smetnje kod osoba s histaminskom intolerancijom ili onih koje ne podnose fermentiranu hranu, prenosi Oslobođenje.

spot_img

Povezani postovi

Umivate li se hladnom vodom? Evo koje su prednosti ako to radite

Jedan od najučinkovitijih trikova za poboljšanje izgleda kože je...

Zaboravite na umor: Ove namirnice vam mogu pomoći da imate više energije

Naime, u današnjem ubrzanom tempu života, mnogi se svakodnevno...

Parovi koji razumiju pravu emocionalnu zrelost nikada ne izbjegavaju ove odgovornosti

Komunikacija je ključna vještina svake ljubavne veze, ali još...

Tri stvari koje djeca najteže opraštaju

Većina roditelja želi svoje dijete odgojiti s ljubavlju i...