Savjeti za roditelje: Kako da vaša beba bolje spava

/

Najčešće šale koje se govore trudnicama i partnerima, posebno ako se radi o mladom paru koji očekuje svoje prvo dijete, upravo su one o (ne)spavanju. Pri tome se ne zaboravlja savjet: “Spavaj kad beba spava.” Naravno, da bi ikakvo spavanje bilo moguće prvo treba bebu uspavati i omogućiti joj da ona što kvalitetnije spava.

Za početak, ne vjerujte u čudesne metode “kako naučiti novorođenče da spava”, pogotovo ako očekujete da spava cijelu noć. Novorođenče naprosto ne spava cijelu noć. Čak ne bi smjelo spavati cijelu noć. Već četiri sata nakon obroka razina šećera u bebinom krvotoku pada ispod prihvatljivog nivoa.

Ipak postoje mali trikovi roditeljskog zanata koji omogućavaju da beba spava bolje. Bebe su različite, baš kao i mi. Šta odgovara jednoj, drugu možda uznemiruje. Sami ćete s vremenom otkriti tajne spavanja za svoju bebu, no, ZenaVrsna objavila je 10 isprobanih savjeta koji bi vam mogli pomoći da vaša beba bolje spava:

  1. Ne vjerujte kad vam kažu da ćete svoju bebu razmaziti ako je nosite. Novorođenče se ne može razmaziti. Sjetite se da je vrijeme bebine prve godine zapravo određeni produžetak trudnoće. Vašoj bebi je mjesto uz vas, na maminim ili tatinim rukama. Nošene bebe su uglavnom mirnije i zadovoljnije.
  2. Pokušajte pratiti bebin ritam kako biste je na vrijeme počeli uspavljivati. Ako budete čekali na znakove umora, možda vam promaknu; pogotovo što ste i vi neispavani i umorni. U prvim sedmicama bebe su rijetko budne duže od 45 min do maksimalno sat vremena. Bebi od 6-12 sedmica to vrijeme se produžuje na jedan i pol sat. Sad barem imate neki okvir.
  3. Bebe plaču i to je normalno. Plač je jedini način na koji beba može komunicirati s okolinom i pokazati svoje potrebe. Slušajte plač svoje bebe i naučite ga raspoznavati. Ne bojte se odmah odgovoriti na bebine potrebe. Ne samo da je tako nećete razmaziti nego ćete stvoriti povezanost na kojoj se temelji cijeli odgoj. Bebe na čiji plač roditelji odgovaraju odmah, sveukupno puno manje plaču.
  4. Ako Vaša beba dobro napreduje i doji na zahtjev, nemojte je buditi. Dopustite da ona odrediti ritam.
  5. Noćno presvlačenje nužno je samo ako se beba pokaki. Nastojte ga obaviti brzo, tiho i u polumraku. Zato još prije odlaska na spavanje pripremite sve što Vam je potrebno.
  6. Većina novorođenih beba može spavati i na svjetlu i u buci. Pa ipak postoje bebe koje su osjetljive na svjetlo i lakše će spavati u tamnijem prostoru. Ako beba ima poteškoća sa spavanjem, pokušajte zamračiti prostor.
  7. Bebe prolaze razne faze sna i ako uočite znakove buđenja, nemojte odmah podići bebu. Pokušajte je ponovno umiriti, primjerice, blagim šuštanjem glasa ili laganim ljuljuškanjem.
  8. Bebe vole ponavljajuće zvukove, posebno ako ih proizvodi majčin glas. Od prvih dana (ili još bolje, od same trudnoće) odaberite pjesmicu koja će biti umirujuća uspavanka. Naravno, ne koristite je u drugim situacijama. Neka je beba povezuje sa spavanjem.
  9. Za vrijeme dnevnog spavanja, posebno ako imate još djece, dobro je još prije uspavljivanja osigurati pozadinsku buku. Iako bebama ne smetaju glasovi i šumovi, nagli zvukovi će je zasigurno probuditi. Pozadinska buka prikriva moguće iznenadne zvukove. Najbolje je odabrati neki “bijeli šum”, primjerice kuhinjsku napu, sušilo za kosu i sl. Jednolična lagana muzika također može biti od pomoći.
  10. Dojite bebu na zahtjev i neka noću spava što bliže vama. Bespotrebno premještanje remeti noćni ciklus spavanja. Stavite blizu bebe svoju majicu ili spavaćicu. Majčin miris na bebu djeluje umirujuće i daje joj sigurnost da je mama blizu. Ovaj trik može pomoći i kod dnevnog spavanja, prenosi Radio Sarajevo.
spot_img

Povezani postovi

Spasite biljke tokom toplotnog udara: Dodajte jedan neobičan sastojak u vodu za zalijevanje

Tokom sve učestalijih toplotnih talasa, mnogi se suočavaju s...

Brak nije trka: Istraživanja otkrivaju kada je pravo vrijeme za vjenčanje

Brak, nekima životni cilj, drugima pitanje vremena ili lične...

Brzo im postane dosadno: Ovi znakovi najčešće mijenjaju posao

Neki ljudi mogu godinama raditi isti posao, u istoj...

7 ključnih stvari koje stručnjaci savjetuju o postporođajnoj depresiji: Šta svaka majka treba znati

Postporođajna depresija (PPD) nije samo kratkotrajna tuga koja se...