Najveći muslimanski blagdan, Kurban-bajram, poznat i kao Hadži-bajram, dočekuje se širom Bosne i Hercegovine, ali i cijelog islamskog svijeta, u duhu vjere, porodične bliskosti i solidarnosti.
Kurban-bajram počinje 10. zu-l-hidždžeta, posljednjeg mjeseca islamske lunarne godine, i traje četiri dana. Njegovo značenje duboko je povezano s obredom hadža – pete islamske dužnosti koju muslimani obavljaju u svetim mjestima u Mekki – te sa žrtvovanjem kurbana, koje simbolizira pokornost Bogu i spremnost na žrtvu za dobrobit drugih.
Obredi i običaji
Blagdan počinje bajram-namazom, koji se u džamijama klanja u jutarnjim satima. Vjernici se prethodno kupaju, oblače najljepšu odjeću i odlaze u džamiju – tradicionalno jednim putem, a vraćaju se drugim, prateći preporučene sunnete i učeći tekbire.
Nakon bajram-namaza pristupa se klanju kurbana, a njegovo meso dijeli se na tri dijela: jedan dio za vlastite potrebe, drugi za rodbinu, komšije i prijatelje, a treći za siromašne i one u potrebi. Važno je naglasiti da se kurban dijeli i komšijama drugih vjera, naglašavajući univerzalne vrijednosti poštovanja i zajedništva.
Porodična okupljanja i bajramski ručak
Bajram se tradicionalno dočekuje u krugu porodice, uz bogatu trpezu. U Bosni i Hercegovini bajramski ručak obično počinje supom ili čorbom, slijede jela poput sarme, dolmi, bosanskog lonca, a nezaobilazno je i pečeno meso. Na kraju se služe tradicionalni slatkiši – baklava, ružice, tufahije, halva…
Nekada je bio običaj da se za Bajram sašije novo odijelo, na koje se dugo čekalo, a koje je imalo posebnu emocionalnu vrijednost.
Bajram i djeca – radost i običaji
Za najmlađe, Bajram predstavlja posebno veselje. Djeca obilaze rodbinu i komšije, čestitaju praznik ljubeći starije u ruku, a zauzvrat dobijaju bajramluk – novac, slatkiše ili simbolične darove. Običaji poput darivanja djece, druženja s rodbinom i prijateljima, pa čak i tzv. “ženskog bajrama” – četvrtog dana rezervisanog za odmor i susrete žena – u nekim krajevima i dalje se čuvaju.
Dani sjećanja, pomirenja i ljubavi
Bajram je i vrijeme u kojem se zaboravljaju nesuglasice, obnavljaju porodične i komšijske veze, i pruža ruka pomirenja.
U vremenu kada su porodične i ljudske vrijednosti suočene s izazovima svakodnevice, Kurban-bajram ostaje čvrst podsjetnik na važnost zajedništva, solidarnosti, poštovanja i duhovnog ispunjenja.
Redakcija ZOS radio svim vjernicima upućuje čestitku sa riječima: Bajram šerif mubarek olsun!