Ministarstvo unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona provelo je od 3. do 5. marta 2026. godine akciju pojačane kontrole učesnika u saobraćaju.
Akcija je realizovana s ciljem poboljšanja sigurnosti svih učesnika u saobraćaju, smanjenja saobraćajnih nezgoda sa teškim posljedicama i sankcionisanja počinilaca prekršaja, a poseban akcenat stavljen je na kontrolu važenja registracije vozila, naročito teretnih i priključnih, kao i na poštivanje obaveza vozača prema pješacima.
U segmentu kontrole registracije vozila policijski službenici su kontrolisali ukupno 1.669 vozila, među kojima je bilo 219 teretnih motornih vozila. Tom prilikom izdato je 17 prekršajnih naloga vozačima zbog upravljanja neregistrovanim vozilima.
Zbog nepoštivanja obaveza prema pješacima sankcionisana su 183 vozača, dok je zbog kršenja saobraćajnih propisa sankcionisano i 39 pješaka.

