Ministarstvo za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoliša Zeničko-dobojskog kantona potpisalo je ugovore sa 24 odabrana dobavljača po Javnom pozivu za isporuku opreme s ugradnjom u okviru projekta „Unapređenje kvaliteta zraka (AQIP)”.
Potpisivanjem ugovora stvoreni su uslovi za narednu fazu projekta, odnosno objavu javnog poziva za građane Zeničko-dobojskog kantona koji će moći aplicirati za realizaciju mjera energetske efikasnosti u stambenom sektoru.
Premijer ZDK Nezir Pivić istakao je da projekat vrijedan oko osam miliona eura predstavlja značajnu podršku građanima. Naglasio je da će sredstva biti usmjerena direktno građanima za zamjenu kućnih ložišta, čime će se omogućiti topliji i energetski efikasniji domovi, ali i doprinijeti poboljšanju kvaliteta zraka.
Ministar Adnan Šabani pojasnio je da se radi o nastavku implementacije ugovora potpisanog sa Svjetskom bankom, te da su nakon formiranja Registra kućnih ložišta identificirana područja s najvećim problemima zagađenja.
Voditelj projekta Armin Bašić naveo je da će troškovi mjera energetske efikasnosti biti finansirani u omjeru 50 posto sredstava projekta i 50 posto učešća korisnika. Nakon odobrenja prijave, građani će ugovor o realizaciji mjera zaključivati s jednim od odabranih dobavljača, dok će sredstva projekta biti direktno usmjerena na izvođenje radova.
Projekat predviđa zamjenu kućnih ložišta na ugalj savremenijim sistemima grijanja, poput peći na pelet i toplotnih pumpi.

