U džematu Mrkotić-Putešić, u četvrtak 30. aprila 2026. godine, poslije akšam-namaza upriličen je 24. tradicionalni mevlud i dova za šehide, u znak sjećanja na one koji su svoje živote položili na putu istine i slobode.
Na početku programa prisutnima se obratio imam džemata Esad ef. Smajić, uputivši riječi dobrodošlice i selame okupljenim vjernicima. Program su izveli imami Medžlisa Islamske zajednice Tešanj, koji su učenjem mevluda i dove podsjetili na trajnu obavezu čuvanja sjećanja na šehide i vrijednosti koje su oni svojim životima posvjedočili.
U okviru programa prisutnima su se obratili i gosti – vaizi: mr. Fuad-ef. Omerbašić, glavni imam Medžlisa IZ Tešanj, te hafiz mr. Amir-ef. Mahić, glavni imam Medžlisa IZ Kozarac. U svojim obraćanjima naglasili su važnost njegovanja kulture sjećanja, jačanja zajedništva i prenošenja vrijednosti na mlađe generacije, ističući da su žrtva šehida i njihovih porodica trajna obaveza cijele zajednice.
Veliki broj vjernika okupio se ovom prilikom u džamiji u Mrkotiću, potvrđujući da sjećanje na šehide ostaje duboko utkano u svijest i život naroda.

