Povodom Dana policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona danas je u Visokom održana centralna svečanost uz pokazne vježbe, defile policijskih jedinica, specijalnu opremu, borbena vozila i dronove.
Na platou Kulturnog centra “Altindag” okupili su se brojni zvaničnici, među kojima i federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak.
Premijer ZDK Nezir Pivić poručio je da je sigurnost građana jedan od glavnih prioriteta Vlade ZDK, ističući da je u posljednje dvije i po godine u opremanje policije uloženo više od 30 miliona KM.
Ministar unutrašnjih poslova ZDK Emir Vračo naglasio je da policija jača i kadrovski, navodeći kako je zaposleno više od 220 novih policijskih službenika, dok se njih još 195 trenutno školuje na Policijskoj akademiji.
Komesar policije Admir Gazić izjavio je da je sigurnosna situacija na području kantona zadovoljavajuća, uz smanjenje broja krivičnih djela i saobraćajnih nesreća sa smrtnim posljedicama.
Tokom ceremonije dodijeljena su i brojna priznanja najuspješnijim policijskim službenicima i organizacionim jedinicama. Među dobitnicima “Zlatne policijske značke” našli su se Edina Memišević, Elvedin Fišek te posthumno Vlatko Popov, dugogodišnji pripadnik Specijalne policijske jedinice i predsjednik Sindikata MUP-a ZDK.
Kolektivno priznanje “Reljefni grb BiH” ove je godine dobila Policijska stanica Visoko; priznanje “Zastava Ministarstva ZDK sa državnim grbom” Policijska stanica Žepče, a priznanje “Pismena pohvala” Odsjek za administraciju Visoko. Srebrene zančke dobili su: Mirnes Duraković (Sektor kriminalističke policije), Nermin Bukvić (Sektor uniformisane policije), Tarik Brodlija (Specijalna policijska jedinica), Haris Begović (Policijska stanica Tešanj) i Haris Aličković (Policijska stanica Crkvice u Zenici).

