Armija Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) bila je zvanična oružana snaga Republike Bosne i Hercegovine, međunarodno priznate i suverene zemlje, za vrijeme agresije na RBiH.
Osnovana je 15. aprila 1992. godine, a taj datum obilježava se kao Dan Armije RBiH.
Armija je formirana od jedinica Teritorijalne odbrane BiH, i organizovanih dobrovoljaca.
Vrhovni komandant bio je predsjednik Republike, a nakon Daytonskog sporazuma, ARBiH je zajedno sa HVO-om formirala Vojsku Federacije BiH, da bi nakon reforme odbrane bila transformisana u “Bosanske rendžere”, jednu od tri pukovije (2. pješadijski (Rendžerski) puk OS BiH u okviru Oružanih snaga BiH.
Što se tiče strukturnog uređenja Armije, treba reći da je bila sastavljena od korpusa. Korpusi su bili formirani na regionalnom principu:
- korpus: Sarajevo
- korpus: Tuzla
- korpus: Zenica
- korpus: Mostar
- korpus: Bihać
- korpus: Konjic
- korpus: Travnik
Najčešći simbol ARBiH bio je ljiljan, a grb je, ustvari, bio grb RBiH uz dodatak zlatnih mačeva i vojnih natpisa.
Najveće odlikovanje je “Zlatni ljiljan”, koji se dobijao za efikasnost odrađivanja svrhe i cilja ARBiH, a svrha i cilj bili su upravo odbrana međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine.
Godišnjica formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine bit će obilježena u kasarni i aerodromu Dubrave ali i polaganjem cvijeća i odavanjam počasti u Sarajevu.

