Bosna i Hercegovina polazna stanica migrantima koji žele u Evropsku uniju

/

Ono što je prije nekoliko godina za Evropsku uniju bila crvena linija, finansiranje postavljanja bodljikave žice na njene vanjske granice, sada je ideja koja ima sve veću podršku.

Najdužu kopnenu granicu Unije od prvog januara nadzire Hrvatska. Da li će nakon ulaska u Šengen i pretpostavki da će migracijski pritisak biti povećan, žice biti i na granici sa BiH?

Migrantska kriza je utihnula. Bihać je zbog svoje geografske pozicije bio nezaobilazna stanica za izbjeglice iz Sirije, Pakistana, Alžira i drugih zemalja. Danas su pretežno svi u kampu, udaljenom oko 30 kilometara od grada, ali ne odustaju od “gejma” – igre zbog nerijetko izgube i ono malo što imaju. Među njima ima i maloljetnika o kojima brigu vodi organizacija CWS.

MUAMER DELIĆ, menadžer organizacije “CWS”

“Neki pređu granicu prvi put, a neki pokušavaju i po 30 puta. Svaki njihov povratak u Bihać i kamp je za nas dirljiv, tokom samog tog procesa, ostanu bez odjeće, obuće, telefona, novca i svega što sa sobom ponesu. Ti njihovi pokušaju traju i po nekoliko dana. Ostanu i bez hrane, vode…”

Kada je u pitanju broj migranata, stanje danas i na početku krize neopredivo, kažu u Službi za poslove sa strancima BiH.

MIRSAD BUZAR, Služba za poslove sa strancima BiH

“Trenutno u četiri prihvatna centra borave 794 migranta. Od toga na području Unsko-sanskog kantona 123, te na području Kantona Sarajevo 671. To je najmanji broj migranata koji su boravili ovdje od početka krize 2018. Važno je naglasiti da nemamo migranata koji borave izvan prihvatnih
centara”.

Bosna i Hercegovina je prolazna stanica migrantima.Gotovo niko od njih ovdje ne želi ostati. Oni žele samo jedno u Evropsku uniju, a najdužu vanjsku granicu Evropske unije čuva susjedna Hrvatska koja je od 1. januara u zoni Šengena.

Borba protiv ilegalne migracije bila je i ostaje najzahtjevniji zadatak za oko 6.500 graničnih hrvatskih policajaca. Pozivi da se vanjske granice Evropske unije ograde bodljikavom žicom brinu i bh. građane.

Da do toga neće doći izjavio je i predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković tokom posjete našoj zemlji početkom ovog mjeseca.

ANDREJ PLENKOVIĆ, premijer Hrvatske

“Hrvatska neće graditi ograde, zidove ni podizati žice na granici s BiH. Ne želimo da nove šengenske granice Hrvatske i Evropske unije budu bilo kakva prepreka i tvrđava koja će usporiti tokove kretanja ljudi ili roba između Hrvatske i BiH.

Čekajući toplije dane i svoju priliku da otputuju u obećane zemlje, migranti ostaju ovdje, u srcu Evrope, na vratima Unije, piše BHRT. 

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818


Povezani postovi

U FBiH plaće najviše rasle zaposlenima u obrazovanju: Evo koliko je iznosila prosječna u martu

Aktuelno tržište rada u FBiH karakteriziraju negativni trendovi i...

Apel za pažljivo korištenje digitalnih identiteta

Digitalni identitet je skup informacija koje jedinstveno identifikuju pojedinca...

Zbunjujuća statistika: U BiH sve manje građana, a sve više birača?

Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine, u Bosni...

Komisija za borbu protiv korupcije zakazala javna saslušanja, zašto je pod lupom Institut za mjeriteljstvo BiH

Komisija za borbu protiv korupcije Parlamentarne skupštine Bosne i...