Koji su uzroci divljanja cijena voća i povrća: Ko kupuje trešnje od 10 KM?

/

Cijene trešanja na sarajevskim tržnicama iznose od 7 do 10 KM, jagode koštaju 7 KM po kilogramu, za kilogram paprike čak i u Bijeljini kupci moraju izdvojiti 4 – 6 KM, a za lubenicu tri marke.

Pet minuta

Trend koji prate različiti komentari, od osuda da smo svi postali pohlepni, do odobravanja da su konačno i proizvođači dočekali i odlučili iskoristiti svojih pet minuta, većina već osiromašenih građana ne može pratiti, pa će skupo voće i povrće izostati s njihovih jelovnika.

– Posljednjih nekoliko godina je pokazalo ne samo nametanje nego i želju da se naše društvo u potpunosti rasloji na bogate i siromašne, bez postojanja srednje klase. Cijena trešanja od 7 ili jagoda od 6 KM pokazuje da postoji određena grupa ljudi u BiH koja to može sebi priuštiti, i to na nivou da se trgovcima isplati – kaže Admir Arnautović, predsjednik Kluba za zaštitu potrošača Srednja Bosna.

Lošiji urod

On podsjeća na period otprije tri decenije, kada je većina građana sama uzgajala omiljeno voće, pa su i pusta sela i promjena navika uzrok današnjim cijenama.

– Postali smo društvo ovisno o trgovačkim lancima i previše lijeni da se okrenemo poljoprivrednoj proizvodnji, makar i za vlastite potrebe. Zato postajemo sve više zavisni od uvoza i cijena koje diktira međunarodno tržište. A nas je, nažalost, iz godine u godinu sve manje, neobrađene zemlje sve više, a cijene voća i povrća sve nepristupačnije većini. Uz ovakve vremenske prilike možemo očekivati i lošije urode, posebno krompira kao najzastupljenijeg povrća u našoj kuhinji, pa će cijene biti još više – ističe Arnautović.

Velika šteta na usjevima

Prema riječima predsjednika Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžada Biće, enormne količine kiše nanose ogromne štete na usjevima.

– Ovo je vrlo, vrlo teška, ako ne i najteža sezona do sada. Bukvalno u svemu. Sve je stradalo. Voće, povrće, žito, sve. Osim direktne štete od poplava, na područjima poput Posavine, gdje poplave nije bilo, voda stoji u parcelama. Sada je vrijeme žetve, ali ne može se ni ući u parcele – ističe Bićo.

Izvor: Avaz

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Zoran Galić više nije zamjenik direktora SIPA-e, neće imati pravo na otpremninu

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković objavio je da Zoran...

Uvezeno više od 107 miliona KM vrijednosti zlata, satova i parfema u našu zemlju

I uvoz i izvoz zlata i drugih plemenitih materijala...

Šta nam donosi novi zakon: Nedjeljom neće raditi trgovine, ali hoće pekare i cvjećare

Zastupnici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH)...

Na birou u BiH 262.000 osoba od kojih dvije trećine ne traže posao

Vi nazovete čovjeka a on kaže: "Ne treba, radim...