Legenda o djevojci koja je imala hrabrost da dođe do izvora vode dolazi iz Kladnja.
Mnogi nisu upoznati sa pričom koja danas nikoga neće ostaviti ravnodušnim, a riječ je o nesretnom slučaju u kome je jedna mlada djevojka izgubila život, i čija se priča pretvorila u legendu.
Kod Kladnja u Bosni i Hercegovini, nalazi se Djevojačka pećina, poznata i kao Brateljevićka pećina, smještena uz desnu obalu rijeke Bukovice.
Osim po legendi, pećina je poznata po svojim nevjerovatnim dimenzijama, a u njoj se nalazi djevojački grob, kao i preuređeni dio namijenjen za turističke posjete.
Ova pećina, mnogim vjernicima bila je mjesto za molitvu, tu se učila dova još od ranog bronzanog doba, a nešto kasnije se poštovanje ovog mjesta nastavlja kao dovište koje pripada jurjevskom krugu.
U narodu je poznato da Svetome Jurju islam dodjeljuje mjesto dobrog, a crkva povezana s njim u mjestu At-Taiba jedno je od svetih mjesta koje poštuju mnogi muslimani.
Djevojački grob postao je objekat kulta, kojeg posjećuju mnoge žene sa željom za mirom, blagostanjem, zdravljem, a u vrijeme dove u mjesecu augustu pećinu posjeti i do 30.000 posjetilaca.
Nešto više o njenoj historiji, ali i “Danima Djevojačke pećine”, za portal Radisoarajevo.ba, govorio je organizator Hasan Turalić.
Dani Djevojačke pećine
“Vjersko – kulturni spomenik Djevojačka pećina nalazi se u zaštićenom pejzažu Konjuh u Kladnju, i pripada Tuzlanskom kantonu, smještena u naselju Brateljevići. Uobičajeno, kao i svake godine pripremamo manifestaciju koja će okupiti veliki broj posjetilaca, vjernika, i turista. Manifestacija počinje 24. augusta i trajat će do 27. augusta (kada je i dova), a svakako da će biti specijalnih zanimljivosti za posjetice, s obzirom da očekujemo dobar odaziv. U prvim danima nas posjeti najmanje 10.000 duša, jer ova lokacija i ovaj ambijent u planini su jedno od najposjećenijih vjerskih mjesta u BiH”, navodi naš sagovornik.
Opklada između brata i sesre
Turalić kaže da legenda o ovoj pećini krije neispričanu priču o bratu i sestri koji su imali neuobičajenu opkladu.
“Ono što mnoge zanima jeste sam naziv pećine – “Djevojačka”, a malo ko zna priču o opkladi između brata i sestre. Radnja se dešavala u ponoći u blizini sela gdje se nalazi pećina. Iako je selo udaljeno oko 2 kilometra, u blizini je bio smješten bunar u kome je djevojka tražila vodu. Željela je da pokaže hrabrost i snalažljivost, za nju to nije bilo ništa teško.
Bunar je izgledao tada poput bačve, a njen potez je nažalost završio tragedijom. Sa svojim bratom se opkladila da će u sred noći donijeti vodu, a evo kako je to izgledalo. Sa sobom je ponijela vreteno, kao dokaz da je bila pored bunara. No međutim, nošnju koju je nosila, slučajno je probola vretenom, i nastradala pri pokušaju da ustane. Vreteno je zateglo, i povuklo u bunar. Svi su je čekali da se vrati, i našli su je mrtvu, kaže Turalić.
Ljekovito izvorište
Još jedna od zanimljivosti vezana za Djevojačku pećinu, ističe Hasan, jeste presušivanje njenog izvora.
“Ovo mjesto je tradicija, veličina pećine je nešto što je samo po sebi neopisivo. Nevjerovatan je uticaj prirode i zelenila oko nje, a izvor nigdje ne ide, nalazi se na vrhu pećine. Postoji i priča da neko ko nije vjerski opremljen, ko ne uzme abdest ili nije čist – da bunar automatski presušuje, u što sam se i sam uvjerio. Bunar zna presušiti u sat vremena, a njegova voda liječi, posjetioci su oduševljeni činjenicom o ljekovitošću, pa svake godine se vraćaju na isto mjesto.
Mnogi poznati su dolazili na ovo mjesto, političari, predsjednici, glumci, iz muftijstva, škole. Ovim putem pozivam sve zainteresirane da dođu i da nauče nešto novo, da nađu smiraj u prelijepom ambijentu okruženom planinom, rijekom, kamenjem, navodi Turalić.
Izvor: radiosarajevo