Rade za platu od 900 KM, a sada su najavljeni novi problemi

/

U Federaciji BiH je, zbog krize u tekstilnoj i kožarskoj industriji, prema tvrdnjama sindikata, od početka godine otpušteno oko 2.000 radnika. Prijeti li sličan scenarijo i Republici Srpskoj? I šta je uzrok ove krize?

Podsjećamo, u Republici Srpskoj u tekstilnoj, kožarskoj i u industriji obuće zaposleno je oko 14.000 radnika, mahom žena. Prema procjeni Sindikata aktuelna prosječna plata u ovoj grani je skromnih 900 KM.

Radenko Bubić, predsjednik Udruženja poslodavaca tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije Republike Srpske, kaže da će otkaza biti i u RS, jer su problemi isti kao i u Federaciji BiH.

Naši rade, stranci kupe kajmak

– U Evropi je prodaja modne obuće smanjena za oko 50 odsto, a radne i namjenske obuće se proda za petinu manje. Kriza je ozbiljna, pogotovo ako uzmemo u obzir povećanje cijene električne energije za 100 odsto i zahtjeve za povećanje zarada – kaže Bubić za Srpskainfo.

On je vlasnik fabrike obuće koja zapošljava skoro 1.300 radnika u Kotor Varošu i Kneževu i ima vlastiti brend namjenske obuće. Iako ne zavisi od lon poslova, Bubić priznaje da ni njegovom preduzeću neće biti lako da pregura krizu.

-Mi veliki se nekako borimo, ali na knap smo, dok će male firme sigurno morati da otpuštaju radnike – kaže Bubić.

Kako ističu ekonomisti, glavni problem kožarske, tekstilne i obućarske industrije u BiH je upravo taj što se čitava ova privredna grada oslanja na lon poslove, odnosno što rade kao „najamnici“ za prestižne strane brendove, koji kupe kajmak.

Tekstilna i kožarska industrija u BiH je masovna, ali prilično nekonkurentna, pogotovo za jednu evropsku zemlju, smatraju eksperti. Mnoge razvojne šanse su propuštene.

– Odgovornost je na domaćim kompanijama, što su propustile priliku da razviju vlastite brendove – rekao je nedavno ekonomista Igor Kavran za federalne medije.

Za platu ne mogu kupiti cipele koje prave

On je podsjetio da je BiH kvalitetom proizvodnje konkurentna u evropskoj tekstilnoj industriji, ali da se taj kvalitet nije odrazio na plate radnika.

-Cijena para obuće jednog brenda, proizvedenog u Bosni i Hercegovini, često je viša od plate radnika koji ga je napravio – rekao je Kavran.

Ekonomski eksperti upozoravaju da jeftina radna snaga ne smije biti presudna prednost BiH, jer uvijek ima i jeftinije: na primjer u Bangladešu, gdje su plate znatno manje, a broj kvalitetnih radnika ogroman.

Poslodavci i u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH se žale da su ima narudžbe smanjene za oko 30 odsto i da je veliko pitanje kako sačuvati radna mjesta u takvim uslovima.

Samo u posljednja tri mjeseca Federacija BiH je ostala bez nekoliko stotina radnih mjesta u tekstilnoj industriji.

Tako je „Prevent“ grupacija otpustila nekoliko desetina radnika u pogonima u Bužimu i Visokom, a gorku sudbinu je doživjelo i 52 radnika kompanije „Alma Ras“ iz Bosanskog Petrovca.

Švedska kompanija “Kavat“ je u Novom Travniku nedavno otpustila 90 radnika, jer su izgubili kupca koji je uzimao 80 odsto njihove proizvodnje.

 

spot_img

Povezani postovi

Međunarodni aerodrom Sarajevo zabilježio rekordne brojke zahvaljujući subvencijama

Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo predstavilo je podatke koje se...

BiH će nedostajati 100.000 radnika

Iako su poslodavci to tražili, do povećanja kvote za...

Femicid naša svakodnevica, institucije ne reaguju

Femicid i nasilje nad ženama su naša svakodnevica, a...

Požar progutao dom mladog bračnog para u BiH: Sabina i Samir s četvero djece ostali bez svega

U Bosanskoj Krupi je jutros izbio požar koji je...