Mlade osobe kako u našoj zemlji tako i u regionu svoj dan započinju i završavaju sa društvenim mrežama i mobilnim telefonima. Prema anketi koja je provedena u Srbiji, jer BiH nema dostupnih podataka na ovu temu, najveći broj mladih koristi mobilni telefon kao uređaj za informisanje – čak 98 odsto njih, a oko 58 odsto se informiše koristeći laptop. Manji broj se informiše preko malih ekrana odnosno televizije (43 odsto) i računara (30 odsto).
Zbog lako dostupnih informacija, koje ih bombarduju na društvenim mrežama, mladi su neprestano izloženi različitim informacijama. Da bi se nosili sa informacijama koje ih okružuju, a time se i snašli u današnjem svijetu, neophodna je vještina medijske pismenosti.
Ona podrazumijeva sposobnost razumijevanja, kao i sposobnost kritičkog i analitičkog usvajanja medijskih sadržaja. Centralna tema medijske pismenosti jeste ovladavanje kritičkim i kreativnim vještinama, odnosno znanjima koja pomažu da se povežu složene ideje, da se stalno postavljaju pitanja, prepoznaju pravi odgovori, identificiraju zablude, što je u temeljima intelektualnih sloboda.
Budući da je dugi niz godina proveo u školstvu, bio profesor, potom direktor Osnovne škole “Huso Hodžić”, a današnji direktor Javne ustanove “Biblioteka” Tešanj, Osmo Hurić je pravi sagovornik za ovu temu.
O čemu smo sve razgovarali poslušajte u nastavku.