Biljni svijet je dehidrirao u nedostatku vlage u zemlji: Vrućine uzimaju danak, suše se cijeli šumski kompleksi

/

I dok iz dana u dan sa svih strana stižu dramatične vijesti da zbog dugog sušnog perioda, s ekstremno visokim temperaturama i lošom hidrološkom godinom, presušuju rijeke i izvori, drastično se smanjuju i nivoi vode u jezerima.

Cijeli kompleksi

Na širem području sjeverne Bosne već se vide posljedice na šumama. Prema onome što smo uspjeli snimiti na području Srebrenika i Gračanice te na planini Trebavi, a ništa bolje stanje nije ni na Majevici i Ozrenu, suši se hrastova šuma, ali i cijeli kompleksi bjelogorične šume.

Ovu pojavu prvi su primijetili ekolozi i oni će uskoro o ovome obavijestiti nadležne organe. Struka na ovu, slobodno možemo kazati kataklizmu, šuti, ili nema odgovor. Predsjednik Ekološkog udruženja „Eko-zeleni“ iz Tuzle prof. dr. Muhamed Omerović, borac za životnu okolinu, kaže da će se teške posljedice dugog sušnog perioda i nikad lošije hidrološke godine tek vidjeti.

– Svi znamo da u posljednjih nekoliko godina u ovom kraju, cijelom Balkanskom poluotoku zime skoro da nije ni bilo, izuzev što je dva puta palo malo snijega, bez niskih temperatura. A rezerve vode u zemlji upravo može stvoriti dubok snijeg koji, postepeno otapajući se, natopi zemlju vodom, a toga u posljednje vrijeme zbog globalnih klimatskih promjena nema. Zbog toga su ugrožene vode, rijeke, jezera, izvori su u katastrofalnom stanju. Biljni svijet je u nedostatku vlage u zemlji dehidrirao – rekao je Omerović za „Dnevni avaz“.

Šta je uzrok

Prema nezvaničnim informacijama Šumarskog fakulteta iz Sarajeva, hrast se suši zbog napada hrastove mrežaste stjenice, ali to tek treba dokazati na licu mjesta.

Ono što se zna jeste da se vlasnici hrastove šume spremaju da osušena stabla posijeku, a što se tiče sušenja ostalih vrsta bjelogorične šume, koja se također suši, njihovi vlasnici tvrde da je uzrok toj pojavi isključivo suša, kao i pojava sušenja kalemljenog voća, piše Avaz.

Ugrožen je ekosistem

– Mogu samo ustvrditi da su zbog nastupa ekološke neravnoteže i nezabilježenog sušnog perioda, koji traje više od dva mjeseca, ugroženi ekosistem, vode, poljoprivredni proizvodi i da iz godine u godinu jedno godišnja doba, takoreći, ulazi u drugo. Iako kalendarski još traje ljeto, u prirodi se stječe dojam da je stigla kasna jesen. Na štetu prirode i naše planete Zemlje – tvrdi predsjednik „Eko-zelenih“ prof. dr. Muhamed Omerović

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Posljedice suše odražavaju se na cijene hrane: Čekaju li nas nova poskupljenja

Katastrofalna suša ovog ljeta izazvala je velike štete na...

Kiša u većem dijelu BiH

Danas se u Bosni i Hercegovini očekuje pretežno oblačno...

Keks i čokolada kao luksuz: Ko će sebi priuštiti čokoladu po cijeni od 10 KM?

Dugotrajan rast troškova, ponajviše sirovina, natjerao je preduzeća iz...

Visoke školarine u BiH: Roditelji uzimaju kredite za obrazovanje svoje djece

Visoke cijene studija, skup podstanarski život i često neuvjetni...