Rezultati lokalnih izbora 2024. su pokazali da je SDA i dalje vodeća politička stranka u Tešnju sa osvojenih 9 vijećničkih mandata i apsolutno nadmoćnom pobjedom kandidata SDA za načelnika općine Tešanj gospodina Suada Huskića.
Sa ovim rezultatom je zapravo jasno da će i u Općinskom vijeću Tešanj SDA vrlo lako i jednostavno okupiti potrebnu većini koju čini minimalno 13 vijećnika.
Oko SDA Tešanj su se ispočetka stidljivo, a poslije u sve većem broju počeli okupljati nekada uticajni i ugledni članovi SDA, ali i drugi, koji su se ranije distancirali iz politike zbog neslaganja sa Šemsudinom Mehmedovićem. Po prvi put je otvorenu podršku lokalnoj SDA dao ratni komadant OG 7 JUG Mustafa Cerovac, svojim javnim obraćanjem kroz medije
Muhidin Alić, ali i komadanti Ismet Avdić, ugledni doktor Sejdinović, Muharem Ahmić-Hare, Sakib Kurtić, kao i bivši načelnik Adem Huskić i nekadašnji predsjedavajući Općinskog vijeća Tešanj Rasim Omerbašić, kao i nekadašnji zastupnik u Skupštini Ze-do kantona Haris Sejdić.
I sam sastav povjereništva SDA Tešanj je pokazao vraćanje nekih uglednih članova SDA poput Semira Sejdinovića, Himze Smajića, ali i Edina Jabandžića, suvlasnika kompanije MADI, najveće mesne indsutrije u regionu. Privrednici su isto tako poslali jasnu poruku da su uz SDA, ali svojim nemješanjem u izbore i Medžlis IZ Tešanj. Izbori su pokazali da je politički projekat NAPRIJED, osnivača Šemsudina Mehmedovića, u Tešnju u startu doživjeo poraz. Izborni cilj stranke NAPRIJED u Tešnju je bio 7 odnosno maksimalno 8 vijećnika, međutim osvojili su tek 5 mandata, a njihov kandidat za načelnika općine Adnan Lihić je doživio debakl dobivši manje glasova i od kandidata SDP-a gospodina Pašića. Poraz u Tešnju, gdje su se Mehmedovićevi kandidati suočili s konkurencijom SDA i drugih stranaka,
može se tumačiti i kao signal da Mehmedović više nema političku snagu
koju je ranije imao u svom rodnom kraju.
Ovaj rezultat postavlja pitanje o budućnosti njegovog političkog djelovanja i postojanosti stranke Naprijed BiH u političkom životu Bosne i Hercegovine. Ovo bi mogao biti kraj političke karijere Šemsudina Mehmedovića. Njihova kampanja u Tešnju nije donijela niti ponudila ništa novo. Radilo se po oprobanom obrascu starom 25 i više godina. Skupovi su
pravljeni na način da je u mjesto gdje se održavaju dolazilo masa pristalica sa strane i tako se išlo po cijeloj općini stvarajući lažan utisak veličine i snage.
Mehmedović nije imao ni otovrenu podršku prijatelja, poput Fuada Šišića, koji je važio kao uticajan i ugledan član društveno-političke zajednice, niti tešanjskih privrednika, ali ni nevladinih udruženja i sportskih klubova, pa samim time kad se sve sagleda, rezultat izbora je i pokazao da nisu mogli dogurati dalje od 5 vijećnika.