Željava je na ovo “čekala” 30 godina: Jedna od najvećih tajni bivše SFRJ bi mogla ponovo oživjeti

/

Svečana primopredaja deminiranog dijela nekadašnjeg vojnog aerodroma Željava, koji se nalazi na teritoriji Bosne i Hercegovine, odnosno grada Bihaća upriličena je jučer.

Ceremoniji su prisustvovali predstavnici Oružanih snaga BiH, BH MAC-a, Vlade Unsko-sanskog kantona i Grada Bihaća, čime je završena važna faza u osiguranju ovog prostora za civilnu upotrebu.

Deminiranje ovog područja počelo je prije skoro dvije godine na inicijativu Aero kluba Željava s ciljem uspostavljanja letjelišta. Projekat je bio složen i zahtjevan, a radovi su službeno započeli 13. aprila 2023. godine.

Kako je izjavio stariji vodnik prve klase Hamdija Subašić, komandir deminerskog tima, tokom radova pronađeno je ukupno 146 minsko-eksplozivnih sredstava, uključujući 46 mina. Zahvaljujući ciljanim istragama i podršci članova Aero kluba, značajno je ušteđeno vrijeme u procesu deminiranja.

Premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić, koji je prisustvovao ceremoniji, naglasio je važnost projekta za Grad Bihać i cijeli Kanton.

– Ovo se dešava gotovo 30 godina nakon završetka ratnih sukoba u BiH, i još se suočavamo s ovim izazovima. Zadovoljan sam činjenicom da vlasti USK i Oružane snage BiH imaju odličnu saradnju, što je dovelo do ovog izuzetno značajnog projekta za Bihać, rekao je Hušić.

Grad Bihać, prema riječima Izeta Imširovića, šefa Odsjeka zaštite pri Civilnoj zaštiti Bihaća, vidi u ovom projektu priliku za razvoj turizma, prenosi N1.

– Deminirana Željava, sa svojom bogatom historijom, privlači interes međunarodne javnosti. Ovo je velika prednost za naš grad, a iskreno zahvaljujemo svakom članu deminerskog tima, Oružanim snagama, Vladi USK i BH MAC-u, izjavio je Imširović.

Prema riječima Aladina Bajraktarevića, šefa Regionalnog ureda BH MAC-a u Bihaću, Unsko-sanski kanton ima najveću površinu pod sumnjom na minsku opasnost u BiH, te će i dalje biti potrebna značajna podrška u procesu deminiranja kako bi se osigurala sigurnost građana i omogućio razvoj cijele regije.

spot_img

Povezani postovi

Natalitet iz godine u godinu opada: Sve manje beba se rađa u BiH

U porodilištima širom Bosne i Hercegovine tokom prvih šest...

Koji turisti se najviše zadržavaju u BiH?

Za devet mjeseci ove godine BiH je posjetilo više...

Kako nedosljedan pravni okvir odvlači kapital i blokira ekonomski napredak BiH

Pravna nesigurnost u Bosni i Hercegovini postaje ključni kamen...

Polarni vrtlog stiže u Europu: Evo kada ćemo osjetiti njegov utjecaj

U prvom dijelu naredne sedmice očekuje nas osjetno toplije...