Jedna grupa boraca napala je drugu koja je bila spremna na pregovore

/

Ne znaju hoće li da pregovaraju ili neće. Jedni hoće, a onda su ovi drugi na njih verbalno napali. Definitivno nemaju organizatora i predstavnika i to je najveći problem kod te grupe, kazao je za Vijesti.ba Salko Bukvarević, resorni ministar za pitanja boraca.

Razgovarao: Nihad Hebibović
 
Vi se trenutno nalazite u Tuzli i očekujete pregovore sa borcima, međutim da li se pojavljuje iko od eventualnih predstavnika boraca?
 
BUKVAREVIĆ: U kontaktu sa policijskim službenicima koji su sa njima pregovarali, danas oko 11 sati je dogovoreno da u 14 sati ovdje u sjedištu ministarstva u Tuzli obavimo razgovore. Ja sam došao i bio prisutan, međutim oni  u međuvremenu nisu mogli usaglasiti svoje stavove i još uvijek nisu došli u sjedište ministarstva.
 
– Zašto nisu mogli usaglasiti stavove?
 
BUKVAREVIĆ : Ne znaju hoće li da pregovaraju ili neće. Jedni hoće, a onda su ovi drugi na njih verbalno napali. Definitivno nemaju organizatora i predstavnika i to je najveći problem kod te grupe.
 
– Da li se u sve uvlači i politika čim dolazi do sukoba između dvije grupacije boraca?
 
BUKVAREVIĆ: To su moji saborci koje sve podjednako moramo tretirati i to su sad njihove stvari. Ja ih pozivam da odrede delegaciju i da dođu, da razgovaramo o pravima boraca, o ovom zakonu. Naš prijedlog je da sistemski i zakonski riješavamo ova pitanja, a sve drugo ostavljam njima neka oni između sebe dogovaraju.
 
– Jesu li blokade način da se dođe do rješenja? Bilo je govore da će se blokirati pruga prema termoelektrani?
 
BUKVAREVIĆ: Smatram da nikakve blokade nisu rješenje nego je ono u dijalogu, i ja ih pozivam kao svoje saborce da pregovaramo i da riješavamo ova otvorena pitanja. Mislim da građani Tuzle i BiH nisu zaslužili od boraca da im blokiraju ceste, nisu to zaslužili ni privrednici, građani koji imaju zdravstvene potrebe. Pozivam ih da deblokiraju sve ceste, a da nastavimo razgovarati u institucijama.
 
– Šta borci mogu očekivati od novog zakona?
 
BUKVAREVIĆ: Po tome prijedlogu koji smo usaglasili sa boračkim predstavnicima, predloženo je petanest prava za demobilisane borce, a u prvom redu pravo na liječenje, zdravstveno osiguranje, prednost pri zapošljavanju do jednog prava koje je posebno, a to je pravo na osnovno osiguranje za naše borce koji imaju preko šezdeset godina, a nisu ostvarili penziju ili druga primanja i isto za borce žene koje imaju 55 godina a ta prava nisu ostvarile, gdje je predviđeno materijalno osiguranje u visinu od 25 posto prosječne plaće u Federaciji.
 
Borce pozivam da postignemo dogovor i mislim da ovaj novi zakon je dobra osnova za dalje poboljšanje statusa za pripadnika boračke populacije, uz napomenu da Federacija godišnje izdvaja 570 miliona KM u tu svrhu, vodeći računa i o našoj privredi i o budžetima. Mislim da se mogu iznaći dodatna sredstva da se pomogne našim saborcima koji su u stanju potrebe.
 
– Jasno je da treba pomoći tim ljudima, međutim da li bi izdvajanja preko te granice mogla ugroziti i dosadašnja primanja?
 
BUKVAREVIĆ: Vlada se opredijelila da se dostignuti obim prava neće umanjivati, a da ćemo kroz preraspodjelu sredstava i kroz ovaj sporazum iznaći dodatna sredstva za pomoć demobilisanim borcima koji su u stanju potrebe.

zosradio.ba/vijesti.ba

spot_img

Povezani postovi

Elektroprivreda BiH dobila zeleno svjetlo za izgradnju hidroelektrane na rijeci Bosni

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine dobila je odobrenje za izgradnju...

Privremeni UO KCUS-a od Vlade FBiH traži saglasnost za imenovanje generalnog direktora

Privremeni Upravni odbor KCUS-a razmatrao je i javna okupljanja...

Neizvjesna terapija za djecu s cističnom fibrozom zbog budžeta FBiH

Nakon prošlogodišnje herojske borbe Udruženja i roditelja, djeca oboljela...

Još jedan težak udes jutros: Vozilo završilo na krovu, vozač prevezen u bolnicu

Rano jutros, 23. novembra, u Mostaru je došlo do...