Iz Turske, Kosova i Alžira dolazi 49 posto otkrivenih migranata u BiH

/

Predstavnici UN-ove agencije za izbjeglice (UNHCR) i Međunarodne organizacije za migracije – UN agencije za migracije (IOM) – danas su u Sarajevu predstavili trenutnu situaciju na području migracija i azila u Bosni i Hercegovini.

Posljednji podaci, kako je naglasila predstavnica UNHCR-a za BiH Ane-Kristin Erikson (Anne-Christine Eriksson), pokazuju da je došlo do povećanja aplikacija za azil, te da su potrebe tražitelja azila, prije svega, ishrana, smještaj i zdravstvena zaštita.

U prošloj godini u BiH zaprimljeno je 376 zahtjeva za azil, a 43 posto podnosilaca je napustilo BiH prije kraja godine. To je 475 posto više zahtjeva za azil u odnosu na 2016. godinu.

Također, podaci govore, i dok je broj zahtjeva za azil značajno porastao u decembru 2017. godine, opao je u januaru 2018. godine.

Na osnovu toga, predstavnik IOM-a u BiH Piter van der Overart (Peter van der Auweraert) istaknuo je da u BiH ne vlada kriza u pogledu azila.

To je, kako pojašnjava, samo trenutni izazov za vlasti da bi se adaptirale na novonastalu situaciju u kojoj se ne očekuje novi priliv izbjeglica.

Na današnjoj prezentaciji rečeno je da iz Turske, Kosova i Alžira dolazi 49 posto od svih migranata koji su otkriveni u Bosni i Hercegvini.

Kada je riječ o iskazanoj namjeri traženja azila u BiH, tri najzastupljenije zemlje porijekla u prošloj godini su bile Alžir, Pakistan te Sirijska Arapska Republika i Afganistan, koji dijele treće mjesto.

Uzrok za današnje stanje u BiH leži u činjenici da je od januara 2015. godine više od milion migranata i izbjeglica stiglo u Grčku s namjerom da nastave put prema drugim zemljama EU, te je 2016. zvanično zatvoren koridor koji je bio otvoren za njihovo kretanje kroz region ka EU.

Posljednjih mjeseci su sve više koristili rutu preko Albanije, Crne Gore i BiH, u pokušaju da stignu do Hrvatske. Time je povećan rizik za ugrožene izbjeglice i migrante, a naročito za djecu bez pratnje koja su se obratila krijumčarima za pomoć. Njihov tranzit kroz region odvija se u tajnosti, zbog čega je mnogo teže identifikovati i pomoći onima kojima je hitno neophodna zaštita, poručeno je na današnjoj prezentaciji UNHCR-a i IOM-a o stanju izbjeglica i migranata u BiH.

zosradio.ba/avaz.ba

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Posljedice suše odražavaju se na cijene hrane: Čekaju li nas nova poskupljenja

Katastrofalna suša ovog ljeta izazvala je velike štete na...

Kiša u većem dijelu BiH

Danas se u Bosni i Hercegovini očekuje pretežno oblačno...

Keks i čokolada kao luksuz: Ko će sebi priuštiti čokoladu po cijeni od 10 KM?

Dugotrajan rast troškova, ponajviše sirovina, natjerao je preduzeća iz...

Visoke školarine u BiH: Roditelji uzimaju kredite za obrazovanje svoje djece

Visoke cijene studija, skup podstanarski život i često neuvjetni...