BiH bi mogla u EU prije nego što se mislilo?

/

Zbog prevelikog ruskog utjecaja u regiji EU bi mogao primiti zemlje zapadnog Balkana u članstvo i prije nego što je planirano.

Plan Evropske unije jest da u svoje članstvo primi šest država: Albaniju, Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, piše Financial Times.

Prema navodima lista, glavni razlog za takav potez Brisela jest to što Balkan služi kao glavni “teren” preko kojeg se hiljade migranata domogne tla Evropske unije, prenosi portal B92.

Međutim, to nije sve. FT navodi i da stratezi EU-a strahuju da Rusija opasno širi zonu utjecaja, upravo na području gdje tradicionalno već ima saveznike.

Primijećeno je, navodi list, da je Moskva počela cinično komentarisati obećanja koja EU daje zemljama zapadnog Balkana u vezi sa članstvom, namećući sebe kao “alternativu”. 

“Znatan broj građana u regionu vjeruje da se njihova zemlja nikad neće priključiti EU-u”, izjavio je Florian Bieber, stručnjak za jugoistočnu Evropu pri Univerzitetu u Grazu. 

Novi plan Brisela bit će predstavljen Evropskoj komisiji upravo 6. februara, kad bi EU trebala, prema ranijim najavama, predstaviti svoj plan za zapadni Balkan. Očekuje se da će novi plan biti usvojen, navodi dalje Financial Times. 

Riješiti otvorena pitanja

Rok za “veliko proširenje EU-a” jest datum koji je već spominjan u srbijanskoj javnosti kao okvir do kojeg bi Srbija trebala biti primljena u EU, a to je 2025. Mnogi, pak, smatraju da je to preambiciozno, ali diplomati EU-a navode da je to itekako potrebno kako bi se “učvrstila veza između Brisela i država nastalih raspadom SFRJ”.

Jedan diplomat EU-a koji zagovara proširenje Unije rekao je listu da “ta šestorka nije izvan EU-a nego da je već unutra i da je potrebna Briselu”. Također, prema njegovim riječima, 2025. godina jest  okvir koji je podložan promjenama. 

Međutim, Financial Times ističe da će spomenuta šestorka prije konačnog prijema u EU ipak morati definitivno riješiti sva otvorena pitanja koja postoje već godinama, kao i probleme korupcije. U tom smislu, kako se ističe, najbliže dostizanju cilja 2025. jesu Srbija i Crna Gora. 

List još podsjeća i da su Bugarska, koja trenutno predsjedava Unijom, ali i Austrija, koja će je naslijediti, kao prioritete odredile upravo proširenje EU-a na zapadni Balkan.

ZOS Redakcija

spot_img

Povezani postovi

BiH zadnja na svjetskoj listi, evo koliko imamo zlata

Krajem septembra 2024. aktiva deviznih rezervi svjetskih centralnih banaka...

Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH: Razgovaralo se o tome da oporezivi dio minimalca u FBiH iznosi 700 KM

Na današnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) razgovarano je o...

Inspekcija “češljala” ugostiteljske objekte i trgovine širom FBiH, kažnjavali zbog kršenja neradnih dana

Federalni tržišni inspektorat Federalne uprave za inspekcijske poslove je...

Federalni zavod o nedostatku lijekova za dijalizne pacijente: Redovno naručujemo, dobavljač kasni sa isporukom

Nakon što su jučer iz Udruženja dijaliziranih i transplantiranih...