Izvještaj Vijeća ministara BiH ponovo bez podrške: Puno priče, malo rada

/

Zajednička komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH nije danas u Sarajevu podržala Izvještaj o radu Vijeća ministara BiH za 2016. godinu u dijelu nadležnosti Komisije. Predstavnici opozicionih stranaka iskazali su nezadovoljstvo radom Vijeća ministara BiH, postignutim rezultatima i odnosom prema parlamentu. U raspravi o Izvještaju, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Saša Magazinović rekao je da bi pojedina ministarstva za svoj rad mogla dobiti pozitivnu ocjenu, ali ne i Vijeće ministara u cjelini. 

– Ne znam zašto predsjedavajući Zvizdić ne proba sa rekonstrukcijom, jer dio ministara radi dobro, a oni drugi stvaraju lošu sliku u javnosti – istakao je Magazinović. Kritika nije poštedio ni samog Denisa Zvizdića, navodeći da “puno priča, a malo radi”. Ocijenivši da je u 2016. godini samo nastavljeno netransparentno djelovanje Vijeća ministara, Magazinović je izrazio pesimizam da će se nešto promijeniti do izbora. 

– Nije svejedno što ne rade – rekao je Magazinović i naveo da je broj usvojenih zakona, koje je predložio Vijeće ministara, na nivou 1998. godine. Dečegat iz reda srpskog naroda u Domu naroda Dragutin Rodić zamjerke je iznio na metodologiju izvještaja, ističući da nema dovoljno materijala za donošenje kvalitetne ocjene o radu Vijeća ministara. Poslanik DF-a u Predstavničkom domu Maja Gasal-Vražalica rekla je da je nezadovoljna finansijskom podrškom razvoju nauke, te upitala šta je učinjeno da se spriječi otvaranje novih etničkih škola u kantonima. Ona je zaključila da politike i aktivnosti koje sprovodi Vijeće ministara ne nude perspektivu mladima. Protiv Izvještaja bio je i poslanik SBB-a u Predstavničkom domu Damir Arnaut, kojem je nelogično da je za saradnju sa iseljeništvom prošle godine potrošeno 700.000 KM.

 – Smatram da je prevelika cifra, ne razumijem za šta je potrošeno – zaključio je Arnaut. Komisija je danas u prisustvu ministra za ljudska prava i izbjeglice Semihe Borovac i ministra civilnih poslova Adila Osmanovića razmotrila dijelove Izvještaja Vijeća ministara BiH koji se odnose na ova dva ministarstva – Ministarstvo sigurnosti, Službu za poslove sa strancima, Instituciju ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, Agenciju za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, Agenciju za razvoj visokog obrazovanja i obezbjeđenja kvaliteta, te Fond za povratak.

zosradio/avaz.ba

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Posljedice suše odražavaju se na cijene hrane: Čekaju li nas nova poskupljenja

Katastrofalna suša ovog ljeta izazvala je velike štete na...

Kiša u većem dijelu BiH

Danas se u Bosni i Hercegovini očekuje pretežno oblačno...

Keks i čokolada kao luksuz: Ko će sebi priuštiti čokoladu po cijeni od 10 KM?

Dugotrajan rast troškova, ponajviše sirovina, natjerao je preduzeća iz...

Visoke školarine u BiH: Roditelji uzimaju kredite za obrazovanje svoje djece

Visoke cijene studija, skup podstanarski život i često neuvjetni...