Sporost i neefikasnost istražnih i pravosudnih organa: Dug put od utaje poreza do optuženičke klupe

/

Slučaj Fikreta Polutana, formalnog vlasnika firme Đuša iz Fojnice, o kojem je pisao naš list, i spomenutih više od 8 miliona KM duga za PDV državi, otvara mnoga pitanja o efikasnosti institucija države kada je riječ o poreskim utajama.

Nije Đuša jedini slučaj, ima ih na desetine, ali pravo pitanje za odgovorne institucije je: Kako je moguće da je država po osnovu poreskih utaja zakinuta za 230 miliona KM od uvođenja PDV-a 1. januara 2006. godine do danas?

Preduzeti koraci

Portparol Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine Ratko Kovačević u izjavi za Faktor kaže da postoje razni uzroci, od pogrešnog poslovanja – da je neko nešto “iz neznanja“ uradio, ali i primjera namjerne utaje poput “slučaja Kekerović“.

– U svrhu pokušaja naplate duga za PDV, Uprava je u skladu sa zakonom objavila na svojoj web stranici imena svih dužnika s dugom većim od 25.000 KM. Ostale neophodne informacije proslijeđene su Tužilaštvu BiH. Oni dalje odlučuju šta će raditi u ovom slučaju – navodi Kovačević.

Govoreći o prvim koracima Uprave u istrazi, naš sagovornik je rekao da sistem unutar ove institucije izbaci sve firme koje bi trebale biti predmet kontrole, nakon čega inspektori prekontrolišu dužnika u skladu s analizom rizika.

– Veliki poreski obveznici, koji najviše novca uplate u budžet, kontrolišu se svake godine, a ostali u skladu s analizom rizika. Ukoliko se otkrije da neko duguje više od 10.000 KM za PDV, on se prosljeđuje našem Odsjeku za istrage. Odsjek provjerava da li postoji element krivičnog djela i šalje izvještaj Tužilaštvu BiH – naveo je Kovačević.

Prinudna naplata

Osim slanja izvještaja Tužilaštvu BiH, Uprava za indirektno oporezivanje i prinudno naplaćuje dug. Kovačević kaže da su od uvođenja PDV-a do danas prinudno naplatili oko 700 miliona KM.

No, poput Đuše, postoje poreski obveznici od kojih Uprava za indirektno oporezivanjene ne može naplatiti dug prinudno, a duguju velike iznose.

– Kada je riječ o prinudnoj naplati, gdje smo iskoristili apsolutno sve mjere i nismo uspjeli naplatiti dug, onda u tom slučaju sačinimo izvještaj i šaljemo ga Tužilaštvu BiH. Tužilaštvo na osnovu ovih informacija dalje odlučuje hoće li dizati optužnicu i protiv koga – kaže Kovačević.

Čak i da zatvore Fikreta Polutana s početka priče, šta će to državi u konačnici značiti kada ne može naplatiti 8,1 milion KM duga?

Izvor

spot_img

Povezani postovi

Lokomotiva voza Željeznica RS-a iskočila iz šina na dionici Doboj – Banja Luka

Lokomotiva putničkog voza "Željeznica RS" jutros je iskočila iz...

BiH dobila bitku protiv GAVI-ja: Vraćeno dva miliona dolara zbog neisporučenih vakcina

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, uz saradnju s...

Tužilaštvo neće provoditi istragu protiv Sebije Izetbegović i ostalih za upotrebu respiratora “Srebrene maline”

Tužilaštvo Kantona Sarajevo okončalo je predmet vezano za upotrebu...