Niko ne zna koliko djece po selima u FBiH živi bez roditelja, novi zakon uredit će ovu oblast

/

Predstavnički dom Parlamenta FBiH prihvatio je nedavno nacrt zakona o hraniteljstvu, koji će stručnjaci u narednih nekoliko sedmica dodatno dorađivati.

Nakon što zakon bude usvojen, oblast skrbništava nad djecom bez roditelja kao i starih i iznemoglih osoba koje nemaju adekvatno starateljstvo vlastite porodice, bit će uređena prema modernim svjetskim propisima.

Stručnjaci iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike objašnjavaju kako je u Federaciji BiH trenutno oko 420 djece i 80 odraslih osoba smješteno u drugu porodicu. Hranjenici su smješteni uglavnom u srodničke porodice, iako ima nekoliko slučajeva gdje su skrbništvo nad djecom i starim osobama uzele porodice koje sa hranjenikom nisu u srodničkoj vezi.

Daleko veći broj osoba kojima je potrebna tuđa njega smješten je u domove za nezbrinitu djecu, ili staračke domove.
Iz ovog ministarstva objašnjavaju da zapravo u FBiH i ne postoje pozdani podaci koliko osoba u FBiH živi u hraniteljskim porodicama.

– Imate slučajeve, naročito na selima, gdje nakon stradavanja roditelja brigu o djeci preuzmu dedo i nana ako su živi, ili neki drugi članovi uže porodice… Ministarstvo naječešće nema uvida u te slučajeve, iako bi trebali imati podatke i o takvoj djeci ili starima – napominju iz ministarstva.

Zakon o hraniteljstvu u FBiH koji će se uskoro naći pred Parlamentom FBiH, a koji bi trebao urediti instituciju hraniteljske porodice, predviđa i dvije vrste novčanih naknada za porodice koje u svoj dom prime hranjenika; oko 200 KM na ime truda hranitelja i isto toliko za troškove hranjenika. Taj novac će biti i veći, ukoliko hranitelj preuzme brigu o bolesnoj djeci i odraslim.

– Prema novom zakonu, prednost kod preuzimanja hraniteljstva imat će članovi familije, zatim eventualni hranitelji iz mjesta gdje hranjenik živi pa tek onda druge porodice – objašnjavaju iz ministarstva, dodajći da se svaki hranjenik najbolje osjeća u mjestu gdje je i rođen.

Zakon o hraniteljstvu trebao bi uvećati broj porodica koje u domove primaju hranjenike, što bi trebalo doprinijeti i njihovom kvalitetnijem životu.

Izvor

spot_img

Povezani postovi

Tužilaštvo neće provoditi istragu protiv Sebije Izetbegović i ostalih za upotrebu respiratora “Srebrene maline”

Tužilaštvo Kantona Sarajevo okončalo je predmet vezano za upotrebu...

Ustavni sud prihvatio apelaciju Fikreta Hodžića, bit će mu ponovljeno suđenje

Ustavni sud Bosne i Hercegovine u potpunosti je prihvatio...

Snijeg na planinama, u ostatku zemlje pretežno oblačno

Danas će u Hercegovini i na jugozapadu Bosne preovladavati...